„M jak Madagaskar” — relacja ze spotkania autorskiego dla młodzieży z Arunem Milcarzem
Spotkanie autorskie z Arunem Milcarzem — dziennikarzem, podróżnikiem, autorem książek, reportaży i filmów dokumentalnych — zakończyło realizowany od maja 2018 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach projekt „Z książką mi po drodze”.
Z czym się kojarzy Madagaskar? Z pingwinami? Niestety znana dzieciom animacja nie jest oparta na faktach. Arun Milcarz, przemierzając tę rajską wyspę, nie spotkał ani Króla Juliana, ani nawet Kowalskiego, za to udało mu się zaprzyjaźnić z tubylcami. To dzięki ich życzliwości i gościnności dał radę przetrwać, pomimo braku bagażu i wygodnego obuwia.
„Ląd na końcu świata” — tak nazywają Madagaskar jego mieszkańcy. Ta czwarta co do wielkości, a zarazem najpiękniejsza rajska wyspa świata oferuje turystom niezapomniane widoki. Tropikalny klimat, unikatowa, endemiczna flora i fauna zachęcają do podróżowania. Rzeczywistość jest jednak nieco inna niż ta drukowana w kolorowych przewodnikach czy katalogach turystycznych. Arun Milcarz pokazał młodzieży uczestniczącej w spotkaniu Madagaskar z perspektywy mieszkańców wiosek i małych miasteczek — nie ma tam luksusu, a na jedzenie, spanie czy transport dość wątpliwej jakości trzeba zarabiać pracą. Przemieszczając się pieszo, rikszą, wozem bądź łodzią poznawał coraz lepiej kulturę, zwyczaje i styl życia Malgaszy. „Mora Mora” („Spokojnie, spokojnie”) to ich motto. Biały człowiek z kamerą wcale ich nie onieśmielał, w efekcie czego mógł sfilmować jedyną w swoim rodzaju kronikę podróży. Arun Milcarz to kolejny podróżnik, który udowadnia na swoim przykładzie, że można przemierzać świat, nie mając pokaźnego budżetu i plecaka wypchanego „niezbędnymi” akcesoriami.
Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.