Relacja z kwietniowego spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki
Czwarte w tym roku spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki poświęciłyśmy książkom Marcina Szczygielskiego. Jako autor publikacji dla dzieci i młodzieży debiutował powieścią Omega, za którą w 2011 roku otrzymał główną nagrodę w konkursie PS IBBY. Trzykrotnie zdobył Grand Prix Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren (organizowanego przez Fundację ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom) za książki Czarny Młyn, Arka Czasu oraz Teatr Niewidzialnych Dzieci. Jest laureatem Nagrody Dużego Donga za powieść Za niebieskimi drzwiami i Zielonej Gąski za Czarownicę piętro niżej. Tytuł Książki Roku otrzymały także Klątwa dziewiątych urodzin oraz Serce Neftydy.
Zdaniem Klubowiczek Czarny młyn to najciekawsza lektura pisarza, z którego twórczością miałyśmy się okazję spotkać podczas kwietniowego spotkania MDKK. Fabuła książki wciąga tak, że nie można się od niej oderwać. A wszystko dzieje się w Młynach — zaniedbanej, pustoszejącej wiosce, w której nie ma dostępu do Internetu i telewizji. Pewnego razu w tym ponurym miejscu zaczynają się dziać dziwne, trudne do wyjaśnienia rzeczy, które z każdym dniem coraz bardziej przypominają koszmarny sen. Ślady prowadzą do ruin dawno spalonego młyna. Główni bohaterowie powieści — Iwo, Mela, Piotrek, Natalka, Karol, Justa, Paweł — muszą sami stawić czoła niebezpieczeństwom i uratować swoich rodziców oraz ocalić zagrożoną wieś. Tytułowy Czarny Młyn — początkowo tylko martwy punkt krajobrazu — ożywa, a jego powoli obracające się skrzydła wywołują wir, który terroryzuje całą okolicę i wywołuje serię tragicznych w skutkach wydarzeń.
Wszystkie książki Szczygielskiego skierowane do młodzieży są utrzymane w podobnym tonie. To przede wszystkim przygodowe powieści z dreszczykiem i elementami fantasy. Serdecznie zachęcamy do lektury pozostałych publikacji Marcina Szczygielskiego, zwłaszcza że wszystkie są dostępne w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży naszej biblioteki.
Kolejne spotkanie MDKK odbędzie się 23 maja 2019 roku o godz. 16.00 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. Naszą lekturą będzie książka Anny Dziewit-Meller Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy. „Anna Dziewit-Meller pokazuje, że na własnym podwórku znajdziemy najciekawsze i przede wszystkim prawdziwe historie. W lekki i przyjemny sposób przedstawia historie kobiet, które zapisały się w historii. To nasze „damy, dziewuchy, dziewczyny” — warto je znać i opowiadać o ich sile, determinacji i woli podążania własną drogą”.