Od glinianej tabliczki do e-booka, czyli historia książki

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
31 maja 2019

Książka to przepustka do świata wyobraźni. Jednak nie zawsze witała nas szelestem papieru, bowiem zanim przyjęła znaną nam postać, przechodziła różne fazy rozwoju. Przez wieki przybierała odmienne kształty i formy uzależnione od materiałów wykorzystywanych do jej tworzenia. O historii książki rozmawialiśmy z uczniami klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej podczas ostatnich zajęć zorganizowanych w ramach edukacji czytelniczo-medialnej.

Jak wyglądało pismo klinowe? Do czego wykorzystywano papirus? Z czego wytwarzano pergamin? Co to jest kodeks? Co to jest inkunabuł, inicjał oraz drzeworyt? Skąd pochodzi najstarsza książka? Jak wyglądała w różnych momentach historii i w różnych kulturach? Jak powstała ta współczesna? Odpowiedzią na te i inne pytania była prezentacja multimedialna zatytułowana Od tabliczki glinianej do e-booka. Młodzi Czytelnicy mogli także obejrzeć tomy wydane pod koniec XIX wieku oraz trójwymiarową książkę Antoine’a de Saint-Exupéry’ego pt. Mały Książę, wykorzystującą rozszerzoną rzeczywistość. Przy pomocy aplikacji The Tiny Prince AR mogli zobaczyć w 3D planety i ich mieszańców. Uczniowie wysłuchali również opowiadania Olivera Jeffersa i Sama Winstona pt. Jestem dzieckiem książek — historii niezwykłej wyprawy do świata opowieści, w którym — dzięki odrobinie wyobraźni — wszystko może się zdarzyć. Mogli także przemienić się w starożytnych skrybów i ozdobić wykonane z masy solnej tabliczki.

— prezentacja multimedialna — uczniowie przeglądają książki  — uczniowie przeglądają książki — czytanie opowiadania Jestem dzieckiem książek — czytanie opowiadania Jestem dzieckiem książek — multimedialna publikacja Mały Książę — ozdabianie tabliczek z masy solnej — ozdabianie tabliczek z masy solnej — ozdabianie tabliczek z masy solnej — efekty pracy uczniów