„Wojenna witryna” — trzecia wystawa pamiątek wojennych — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
20 listopada 2019

Uczestnicy wernisażu, który odbył się 20 listopada 2019 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach mieli niepowtarzalną okazję przenieść się w czasie o sto lat wstecz, do historycznego momentu, kiedy nasze miasto i cała Polska podnosiły się z wojennej pożogi. Zapraszamy do lektury relacji z tego niezwykłego wydarzenia. 

„Gdybym miał przygotować listę najważniejszych bitew europejskiej Wielkiej Wojny, to umieściłbym na niej Verdun, Marnę i Gorlice”, tak o znaczeniu operacji gorlickiej mówi Andrzej Chwalba — polski historyk, profesor nauk humanistycznych.

Bitwa pod Gorlicami doprowadziła do przełamania frontu wschodniego, a tym samym zaważyła na powojennych losach Europy środkowej i wschodniej. Pozostawiła trwałe ślady na terenie Gorlic i ziemi gorlickiej. Doszczętnie zniszczone miasto przestało być azylem dla jego mieszkańców, którzy ukryci w piwnicach i ruinach swoich domów przeżywali straszne chwile.

Tragiczne losy miasta i jego mieszkańców, stały się dla gorlickich społeczników impulsem do zachowania dla przyszłych pokoleń pamiątek ocalałych z czasów bitwy. Z inicjatywy Aleksandra Strzelbickiego (starosty gorlickiego), ks. Bronisława Świeykowskiego (wojennego burmistrza Gorlic), Konstantego Laskowskiego (polityka i samorządowca), Józefa Baruta (architekta miejskiego) oraz Jana Benisza, powstał Komitet Urządzenia Wystawy Pamiątek Wojennych. Jego członkowie jesienią 1919 roku, w salach Starostwa Powiatowego w Gorlicach, urządzili pierwszą wystawę upamiętniającą wielką wojnę w Gorlicach. 

W 1923 roku powstało Towarzystwo Upiększania Miasta Gorlic i okolicy, które kontynuowało działalność swoich poprzedników, organizując w 1935 roku drugą wystawę pamiątek wojennych. 

W dniu 20 listopada 2019 roku — w setną rocznicę pierwszej — Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach zorganizowała jubileuszową, trzecią wystawę pamiątek wojennych pn. „Wojenna witryna”, której towarzyszy katalog. Uroczystego otwarcia ekspozycji dokonał w imieniu Burmistrza Miasta Gorlice — Rafała Kukli, pan Aleksander Augustyn kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gorlicach. Uczestnicy tego wyjątkowego wydarzenia z zainteresowaniem oglądali wystawę, na którą złożyła się bardzo duża ilość materiałów i eksponatów pochodzących z prywatnych zbiorów mieszkańców Gorlic i ziemi gorlickiej uzyskanych m.in. dzięki społecznej zbiórce. Obiekty i dokumenty pokazywane na wystawie pochodzą także z kolekcji Jana Benisza (przekazanej w latach 50. XX wieku przez żonę i córkę do Muzeum Regionalnego PTTK  w Gorlicach), ze zbiorów Muzeum Regionalnego PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach, Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu, Izby Pamięci Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915, Stowarzyszenia Historycznego Bitwa pod Gorlicami 1915, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach, Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 w Gorlicach oraz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

O koncepcji wystawy opowiedziała pani Urszula Karasińska, pracownik MBP w Gorlicach, pomysłodawczyni jej zorganizowania: „Wojenna Witryna to opowieść o bitwie gorlickiej i odbudowie Gorlic zapisana w dokumentach, fotografiach, militariach i przedmiotach wykonanych ze znalezionych nabojów i łusek na polach bitwy” mówiła. W myśl idei przewodniej wystawy: „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci” (fragmentu wiersza Wisławy Szymborskiej pt. Rehabilitacja), zachęcała przybyłych gości do troski o rodzinne pamiątki świadectwa minionych dziejów, które warto przekazywać na rzecz zasobów Muzeum Regionalnego PTTK lub MBP w Gorlicach, aby mieć pewność, że przetrwają.

Wydarzeniu towarzyszyła prelekcja i pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915 oraz Stowarzyszenia Historycznego Bitwa pod Gorlicami 1915. Każdy mógł wysłać unikatową korespondencję za pośrednictwem poczty polowej, biuro przepustek wydawało „zezwolenia” i pamiątkowe przepustki na wernisaż, stolik z kartami do gry upamiętniającymi I wojnę światową zachęcał do karcianych pojedynków, a w kuchni polowej serwowano żołnierską grochówkę. Na sali wystawowej przygotowano stoisko multimedialne, na którym można było obejrzeć wizerunki eksponatów oraz posłuchać fragmentów pamiętników Władysława Mruka i Jana Benisza, a także opowieści mieszkańców powiatu gorlickiego dotyczących bitwy.

Przybyli goście chętnie wykonywali pamiątkowe zdjęcia na stoisku historycznym stylizowanym na pierwszą wystawę pamiątek wojennych z 1919 roku.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania tej unikatowej ekspozycji, którą można oglądać w sali Pod Sową do 31 grudnia 2019 roku w godzinach pracy biblioteki. Grupy zorganizowane zapraszamy po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu z pracownikami Czytelni Głównej MBP w Gorlicach (tel. 18 352 19 62). Zachęcamy także do zapoznania się z bibliografią pozycji związanych z bitwą gorlicką, opracowaną na podstawie zbiorów biblioteki, którą znajdziecie Państwo na naszej stronie

Wydarzenie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”, wsparcia finansowego udzieliło Miasto Gorlice. 

	przepustka na wystawę wystawiana przez żołnierzy CK		dówch oficerów CK w biurze zprzepustek		kancelaria biura z zabytkowymi przyborami i bronią		dówch oficerów CK w biurze zprzepustek		logo niepodległa na wystawie		goście czekają naprzepustki od żołnierzy 		poczta polowa z jednym z rekonstruktorów wypisującym kartki		dyrektor mbp otwiera wystawę w otoczeniu eksponatów		portret rekonstruktora w mundurze CK		gablota z eksponatami saznitariuszy		plakat wydarzenia na tle publiczności 		portret rekonstruktora w mundurze CK		dyrektor mbp na tle sceny 		kierownik wydz. kultury przemawia na scenie 		zaproszenie na wydarzenie wkljone do księgi pamiątkowej		kierownik wydz. Kultury i dyrektor mbp przemawiają na scenie 		widok na publiczność		kierownik wydz. kultury przemawia na scenie 		jedna z organizatorek wystawy przemawia 		jedna z organizatorek wystawy przemawia 		portret rekonstruktora w mundurze CK		plakat wydarzenia na tle publiczności 		stanowisko poczty polowej		obwieszczenie o mobilizacji podczas 1 wojny światowej		pocztówki okolicznościowe		widok na scene z eksponatami od strony publiczności 		jeden z rekonstruktorów daje wykład o umundurowaniu i wysposażeniu 		przpeustka na wydarzenie i lampa nafrowa		pocztówka okolicznościowa		plakat wydarzenia		stanowisko biura przepustek		stanowisko biura przepustek		stanowisko poczty polowej		widok na salę wypełnioną publicznością		widok na publiczność		widok na publiczność		kierownik wydz. Kultury i dyrektor mbp przemawiają na scenie 		jedna z organizatorek wystawy przemawia 		jeden z rekonstruktorów daje wykład o umundurowaniu i wysposażeniu 		oryginalny przepis na wojenny chleb		rekonstruktorzy dają wykład		stanowisko poczty polowej		stanowisko biura przepustek		goście rozmawiają z organizatorami		jeden z rekonstruktorów patroluje korytarz	 	kolejka po przepustkę		kolejka po przepustkę		sala z oglądającymi wystawę		pocztówki okolicznościowe		sala z oglądającymi wystawę		manekin w mundurze CK		sala z oglądającymi wystawę		katalog wystawy
 
 
Fotoreportaż z wydarzenia wykonany przez pana Janusza Fiegę
 
	przepustka na wystawę wystawiana przez żołnierzy CK		stanowisko poczty polowej		dyrektor mbp otwiera wystawę		widok na publiczność		dyrektor mbp otwiera wystawę		widok na publiczność		dyrektor wraz z organizatorką otwierają wystawę		widok na publiczność		rekonstruktorzy w mundurach CK opowiadają o hisotrii 		sztandar legionistów na wystawie		monstrancja wykonana z łusek karabinowych		archwilane zdjecie szkoły nr 3 w gorlicach		oryginalny przepis na wojenny chleb		zdjecie zbiorowe z zołnierzami na scenie		stanowisko poczty polowej		stanowisko poczty polowej		stanowisko poczty polowej		zdjecie zbiorowe z żołnierzami na scenie		zdjecie zbiorowe z żołnierzami na scenie		zdjecie zbiorowe z żołnierzami na scenie		zdjecie zbiorowe z żołnierzami na scenie		zdjecie zbiorowe z żołnierzami na scenie		zdjecie zbiorowe z żołnierzami na scenie		zdjecie zbiorowe z żołnierzami na scenie		goście ogladają wystawę		goście ogladają wystawę

logo

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 
w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Zdjęcie z wydarzenia

    Zdjęcie z wydarzenia