„Biblioteka jest kobietą” — wystawa Teresy Pyka — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
7 lipca 2022

„Moda nie istnieje wyłącznie w ubiorach. Moda jest na niebie, na ulicy, moda to idee, sposób życia, wszystko to, co się dzieje”.

Ten cytat autorstwa Coco Chanel — słynnej francuskiej projektantki, która od 1915 roku rewolucjonizowała damską modę, trafnie oddaje fascynacje Pani Teresy Pyka modą kobiecą, o czym mogli przekonać się goście wernisażu wystawy pn. „Biblioteka jest kobietą”. Rozmaite okazje wymagają gustownych dodatków, aby dopełnić garderobę eleganckiej kobiety — taki właśnie wybór stylowego asortymentu z prywatnej kolekcji Pani Teresy Pyka zaprezentowano na wystawie. Przybyłych licznie gości powitała Joanna Kalisz-Dziki — dyrektor MBP w Gorlicach, zwracając uwagę na to, że prezentowane eksponaty to tylko niewielka część pokaźnego zbioru bohaterki wieczoru. Tytuł wystawy „Biblioteka jest kobietą” nawiązuje do specyfiki bibliotek jako instytucji, w których mieści się całe spektrum ważnych kobiecych historii, zarówno w kontekście literackim jak i zawodowym — w końcu, wśród pracowników polskich bibliotek przeważa płeć piękna (93 % stanowią panie).

Pani Teresa Pyka czas aktywności zawodowej spędziła na Słowacji, w Bardejowie. W latach 90. wróciła do Gorlic. Prologiem do jej kolekcji była fascynacja różnorodnością kształtów flakonów po perfumach — o czym opowiedziała przybyłym gościom. Nie bez znaczenia była również pasja jej męża, Pana Wilfried’a De Meyer’a do zbierania różnorodnych przedmiotów.

W trackie wydarzenia Pani Teresa osobiście oprowadzała po ekspozycji, kreśliła ciekawe historie niektórych eksponatów, a także dzieliła się wspomnieniami związanymi z jej kolekcjonerską pasją.

Wystawa „Biblioteka jest kobietą” prezentuje szykowne dodatki: biżuterię, wachlarze, rękawiczki, flakoniki perfum, puzderka i inne niezbędne (również współcześnie) każdej kobiecie akcesoria. Uwagę zwracają barwne, porcelanowe figurki, stylowe ekspozytory i szkatułki biżuteryjne. Ekspozycję dopełniają przykłady misternej sztuki kaletniczej, a także obrazy wykonane w różnych technikach, prezentujące nurty w modzie na przestrzeni wieków.

Tę niezwykle urokliwą i pasjonującą wystawę można zwiedzać do 19 sierpnia 2022 roku w galerii Na Piętrach na I i II piętrze MBP w Gorlicach (ul. Jagiełły 1).

Joanna Kalisz-Dziki wita gości Teresa Pyka wręcza dziękuje i wręcza kwiaty dyrektorce biblioteki Joanna Kalisz-Dziki dziękuje i wręcza upominek Teresie Pyka Goście wernisażu w trakcie otwarcia wystawy Goście wernisażu w trakcie otwarcia wystawy Joanna Kalisz-Dziki i Teresa Pyka otwierają wystawę Teresa Pyka oprowadza po wystawie Goście zwiedzają wystawę Rozmowy w trakcie zwiedzania wystawy Teresa Pyka oprowadza po wystawie Teresa Pyka oprowadza po wystawie Goście zwiedzają wystawę Goście rozmawiają Goście zwiedzają wystawę Goście wernisażu rozmawiają Uczestniczka wernisażu zwiedza wystawę Fragment ekspozycji
 
 
 
 
Fotografie ze zbiorów Pana Jacka Kosiby
 
Plakat Część ekspozycji Część ekspozycji Goście zgromadzeni na wernisażu Joanna Kalisz-Dziki dziękuje i wręcza upominek Teresie Pyka Teresa Pyka rozmawia z przybyłymi goścmi Goście zgromadzeni na wernisażu Goście zgromadzeni na wernisażu Część ekspozycji Część ekspozycji

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Zdjęcie grupowe uczestników wernisażu

    Zdjęcie grupowe uczestników wernisażu