„Mickiewicz i Raj” — wernisaż wystawy fotografii niewidzialnych Wacława Bugno — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
12 września 2022

 

 „Raj jest tutaj. Raj jest w nas”, takie przesłanie miał do przekazania gościom czwartkowego spotkania w bibliotece Wacław Bugno — tropiciel piękna i radości życia, niezależny artysta, fotografik.

Wernisaż wystawy fotografii niewidzialnych „Mickiewicz i Raj” rozpoczął się od fotograficzno-metafizycznej opowieści artysty o Adamie Mickiewiczu i jego wskazówkach jak odnaleźć Raj tu i teraz. Licznie zgromadzona publiczność dowiedziała się m.in. czym są fotografie niewidzialne i co ukazują, co zrobić, by „być w Raju”, a także poznała ideę i myśl przewodnią wystawy.

Pomysł na ekspozycję zrodził się w trakcie pracy nad projektem związanym z życiem i twórczością Adama Mickiewicza, który Wacław Bugno realizował na Białorusi. Przedsięwzięcie skłoniło naszego gościa do wykorzystania niezwykłych właściwości fotografii w podczerwieni. W ten sposób powstały wyjątkowe obrazy wykonane techniką własną autora.

Jonathan Swift twierdził, że „Sztuka to zdolność dostrzegania rzeczy niewidzialnych dla innych”. Ta myśl trafnie odnosi się do fotografii w podczerwieni. Wykonane tą techniką zdjęcia, przedstawiają bowiem to, czego ludzkie oko nie jest w stanie zarejestrować. Według Wacława Bugno niezwykłą mocą takiej fotografii jest więc ukazywanie świata jako autentycznej całości.  

W drugiej części wieczoru, stosownie do proverbium — in vino gaudium — radosnym rozmowom i przyjemnemu kontemplowaniu prac zaprezentowanych na wystawie nie było końca. Klamrą spinającą całe wydarzenie był klimatyczny, bluesowy koncert w wykonaniu Arka Zawilińskiego — autora muzyki, tekściarza, wokalisty i gitarzysty, laureata wielu nagród muzycznych, twórcy formacji Na Drodze.

„Zawsze wyobrażałem sobie Raj pod postacią biblioteki”, nawiązując do słynnego cytatu Jorge Luisa Borgesa, zapraszamy Państwa do naszego Raju i obejrzenia rajskiej wystawy Wacława Bugno w sali Pod Sową oraz galerii Na Piętrach na I i II piętrze MBP w Gorlicach (ul. Jagiełły 1). Wystawa czynna do 15 października 2022 roku.

Hol Biblioteki z pracami autora Arek Zawiliński gra na gitarze Arek Zawiliński gra na gitarze na pierwszym planie publiczność Wacław Bugno podczas pelekcji widok na salę podczas prelekcji autora autor opowiada o pomysle na wyprawe w tle jego zdjecie z autem Wacław Bugno nawiazuje do Adama Mickiewicza Wacław Bugno nawiazuje do Adama Mickiewicza widok na sale z zasłuchanymi gośćmi Dyrektor Biblioteki wręcza prezent autorowi Arek Zawiliśńki wykonuje utwór na pierwszym planie publiczność zasłuchana publiczność Arek Zawiliński podczas występu goście wernisażu w holu Biblioteki uczestniczka wernisażu wpisuje się do księgi pamiątkowej Hol Biblioteki z pracami autora oraz poczęstunkiem Wcaław Bugno rozdaje autografy Wcaław Bugno składa autograf na plakacie goście podczas ogladania prac autor rozmawawia z gośćmi autor rozmawawia z gośćmi uczestniczka wernisażu wpisuje się do księgi pamiątkowej Arek Zawiliński rozdaje autografy Wspólne zdjecie Wcaław Bugno i Arek Zawiliński goście podczas ogladania prac

Galeria

  • Powiększ zdjęcie księga pamiątkowa

    księga pamiątkowa