BiblioLAB Gorlice — Re-Animuj Relacje — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
17 listopada 2022

 

 

Za nami piąty, jubileuszowy BiblioLAB. Otwierająca kolejny zjazd bibliotekarzy z Małopolski dyrektor MBP w Gorlicach — Joanna Kalisz-Dziki, przywołała symbolikę cyfry 5, która w numerologii oznacza potrzebę zmiany, odmiany i nowego wzrostu, co niewątpliwie wpisuje się w hasło tegorocznego BiblioLABu „Re-Animuj Relacje”.

Uczestnicy zjazdu — bibliotekarze z bibliotek szkolnych, publicznych i pedagogicznych wzięli udział w warsztatach, których tematy oscylowały wokół budowania i odbudowywania relacji ze społecznością i swoim zespołem.

Po co nam relacje? Po co je budować? Jakie są nasze potrzeby w relacjach? Jak różnice mogą nas łączyć, a nie dzielić? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy podczas warsztatu „Relacje w zespole czyli o tym jak połączyć ogień z wodą?”, który poprowadziła Agnieszka Barszcz — certyfikowany coach Gallupa (jako jedyna w Polsce posiada certyfikację po niemiecku), Strengths Community coach, life & edu coach ICI, fascynatka neuronauk, sketchnotingu i uważności w życiu. Zdaniem prelegentki moje relacje zależą ode mnie, aby je lepiej budować trzeba wziąć pod uwagę temperament, styl więzi czy talenty. A im więcej wiemy o sobie, tym lepiej dla relacji czy tych rodzinnych, czy istniejących w pracy.

Kolejny warsztat pn. „Relacje w zespole, jak podtrzymywać te dobre i nie dać się tym złym”— prowadzony przez Karola Baranowskiego bibliotekarza-nauczyciela z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie — był okazją do tego, by w praktyce potrenować metody, dzięki którym lepiej odnajdziemy się w gąszczu codziennych relacji międzyludzkich (nie tylko w zespole, ale też z czytelnikami). Uczestnicy, podzieleni na grupy reprezentujące osoby pracujące w bibliotece (różne stażem, doświadczeniem, stanowiskiem czy umiejętnościami) mieli rozwiązać realny problem, istniejący w ich placówce.

Nie należy zapominać o tym, jak ważną rolę w relacjach pełni język jakim się komunikujemy. „Odrobina magii: jak zmieniać relacje przy pomocy języka” — o tym podczas warsztatu rozmawiała z bibliotekarzami Marysia Jakóbczyk-Rams — kulturoznawczyni, instruktor pracująca w dziale Wsparcia Sieci Małopolskich Bibliotek Publicznych WBP w Krakowie. Poprzez język możemy przekazywać innym swoje myśli, oddziaływać na zachowania i budować pozytywne relacje. Jednak zbyt rzadko podejmujemy refleksję nad tym, jak używamy języka, co skutkuje brakiem zrozumienia i nieporozumieniami. Komunikując się między sobą i naszymi czytelnikami używamy nierzadko zbyt trudnych pojęć czy metafor. Warto to zmienić i dbać o stosowanie poprawnej polszczyzny oraz zacząć mówić i pisać prostsze komunikaty.

 

Dziękujemy wszystkim trenerom za inspirujące warsztaty, uczestnikom za energię i kreatywną wymianę myśli. Czy będzie kolejna edycja? Mamy nadzieję, że tak i że w przyszłym roku także spotkamy się w Gorlicach!

Dyrektor MBP Joanna Kalisz-Dziki rozpoczyna warsztaty uczestnicy warsztatów wraz z prelegentami uczestnicy podczas zajeć Marysia Jakóbczyk-Rams prowadzi zajęcia Agnieszka Barszcz prowadzi zajęcia Karol Baranowski prowadzi zajęcia grupa bibliotekarzy podczas zajęć wspólne zdjęcie uczestników warsztatów prowadzonych przez Karola Baranowskiego wspólne zdjęcie uczestników warsztatów prowadzonych przez Agnieszkę Barszcz wspólne zdjęcie uczestników warsztatów prowadzonych przez Marysię Jakóbczyk-Rams

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Program BiblioLabu 2022

    Program BiblioLabu 2022