Żywa historia Gorlic — wywiad z panią Ewą Ignar
Wywiad z panią Ewą Ignar dotyczący historii jej rodziny, w szczególności dziadka Jana Młodeckiego — wiertacza naftowego, który pracował m.in. w Indiach Holenderskich, a także jej ojca Mariana Młodeckiego — rozstrzelanego w 1943 roku za działalność podziemną.
Ewa Ignar
Ewa Ignar z domu Młodecka, urodzona 11 stycznia 1939 roku w Gorlicach. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Maricna Kromera i pomaturalne technikum chemiczne. Pracowała 6 lat w gorlickich wodociągach, a potem w laboratorium Rafinerii Nafty „Glimar” w latach 1965–1997, aż do odejścia na emeryturę. Córka Mariana Młodeckiego — gorlickiego restauratora i członka AK, rozstrzelanego przez Niemców w 1943 roku.
Zapraszamy do galerii fotografii dostępnej na dole strony.
Wywiad z panią Ewą Ignar z domu Młodecką przeprowadzony 13 lutego 2023 roku przez Urszulę Karasińską w Gorlicach.
Spis treści:
00:00:15 — dziadkowie Sabina i Jan Młodecki (wiertacz)
00:01:15 — wyjazd dziadków do Borysławia na polecenie Długosza. Po kilku latach: „Pan Długosz wysłał mojego dziadzia do Indii Holenderskich” (Borneo, Sumatra, Jawa)
00:02:00 — śmierć najmłodszego syna w wyniku odniesionej rany od pocisku w wieku 14 lat w 1914 roku na gorlickich Łęgach, podczas oblężenia Gorlic
00:04:00 — powrót dziadka do Gorlic w 1922 roku; kupno parceli z budynkiem mieszkalnym
00:05:15 — małżeństwo Mariana Młodeckiego z Józefą Walówną (rodzice Ewy Ignar) i opis gospodarstwa i budynku przy wówczas ul. Bieckiej, dziś Asnyka, lub Konopnickiej (stajnie, chów bydła)
00:07:25 — restauracja Młodeckich (bar „Zacisze”) i ich goście, gorliccy notable, np. dyrektor Urzędu Skarbowego — pan Terlecki z dziećmi, Stanisław Kieroński — nauczyciel wychowania fizycznego w „Kromerze”
00:13:10 — czas okupacji: Marian Młodecki, członkiem AK; współpraca z siostrami Latasiewiczównymi (młode harcerki, rozstrzelane w 1943 roku w Rozwadowie); magazyn restauracji składem butelek zapalających tzw. koktajli Mołotowa
00:14:20 — aresztowanie Mariana Młodeckiego w 1943 roku przez Gestapo, zezwolenie na pożegnanie z dziećmi; „Przyprowadzili ojca skutego do Ochronki dwaj hitlerowcy z psem, bo tatuś wyjeżdża, to był ostatni raz kiedy go widziałam”
00:17:15 — zamknięcie restauracji; zamieszkanie Niemców w domu Młodeckich; niemieckie kasyno w lokalu restauracji
00:18:10 — czasy powojenne: dom Młodeckich podlegający pod kwaterunek; w piwnicach magazyn wódek pobliskiego Pewexu
00:19:07 — opowieść o sprzedaży działek przez dziadka, parcela Młodeckich sięgająca od ul. Bieckiej do rzeki
00:20:10 — praca zawodowa Ewy Ignar w wodociągach w latach 1959–1965, organizacja laboratorium
00:22:09 — powtórne zamążpójście mamy za Stanisława Sikorę, też restauratora; wspólne prowadzenie restauracji Młodeckiego
00:23:07 — powrót do opowieści o pracy w wodociągach i przejściu do pracy w laboratorium Rafinerii Nafty „Glimar” w latach 1965–1997
00:24:42 — likwidacja restauracji z powodu domiarów; ojczym Stanisław Sikora kierownikiem restauracji „Królówka”; mama zarabiająca jako chałupniczka Gorlickiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego „Forest”
00:26:10 — „Mama z wykształcenia była szwaczką, praktykowała u pani Beszczakowej na Blichu i jako panna szyła bieliznę chodząc po domach”
Galeria
Ewa Ignar
Paszport Jana Młodeckiego
Paszport Jana Młodeckiego
Paszport Jana Młodeckiego
Paszport Jana Młodeckiego
Jan Młodecki (fot. paszportowa)
Jan Młodecki na statku płynącym do Indii Holenderskich
Wizytówka Jana Młodeckiego w Indiach Holenderskich
W Indiach Holenderskich (pośrodku Jan Młodecki)
W Indiach Holenderskich
Pocztówka z Indii Holenderskich
Pocztówka z Indii Holenderskich
Bar „Zacisze”
Bar „Zacisze”
Wpis Gustawa Morcinka do pamiętnika Ewy Ignar (Morcinek był gościem baru „Zacisze”)
Niania Frania z dziećmi Ewą i Leszkiem (1941 r.) (w tle budynek Szkuratów, potem Biegów)
Fragment parceli Młodeckich (szopa, łąka, ogród, dzisiaj teren Osiedla Młodych przy ul. M. Konopnickiej w Gorlicach)
Karta myśliwska Jana Młodeckiego
Marian Młodecki
Józefa Młodecka (z d. Wal)
Deklaracja Józefy Sikory przystąpienia do Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę Niemiecką
Walne zebranie Sekcji Młodzieży (prawdopodobnie Stowarzyszenia Kupców i Rzemieślników) w 1935 roku (1-szy rząd, 2-ga z prawej Józefa Walówna (Młodecka), 3-cia z lewej w futrze Lisia Stachnik bibliotekarka Biblioteki Stowarzyszenia Kupców i Rzemieśl.
Częstochowa – pielgrzymka z Gorlic z ks. Litwinem (u góry zaznaczona babcia Ewy Ignar, Sabina Młodecka, 3 i 4 osoba w lewo od księdza Stanisława i Janina Wygrzywalskie)