Narodowe Czytanie i koncert The Light Big Bandu Miasta Gorlice — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
2 września 2023

W sobotnie popołudnie gorlicki rynek przybrał biało-czerwone barwy.

Była ku temu wyjątkowa okazja — wspólnie przeżywaliśmy niezapomniane chwile podczas wydarzenia pn. „Gorlice w barwach narodowych”. W czerwcu ruszyła 12. ogólnopolska odsłona Narodowego Czytania. Jej finał zaplanowano na 9 września, jednak my już 2 września zaprosiliśmy mieszkańców naszego miasta do świętowania gorlickiej odsłony tej akcji. Tegoroczną lekturą wydarzenia jest Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Jest to portret mieszkańców Grodzieńszczyzny z lat 80-tych XIX wieku. Rody Korczyńskich i Bohatyrowiczów łączy wspólna historia. Przez lata razem gospodarowali na nadniemeńskich ziemiach. Razem ruszyli także do powstania styczniowego. Z czasem między rodzinami powstały konflikty, a ich losy potoczyły się w odmienny sposób. Nad Niemnem to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w tym roku.

We wspólne czytanie włączyli się włodarze miasta — Zastępca Burmistrza Miasta Gorlice Łukasz Bałajewicz, Przewodniczący Rady Miasta Gorlice Robert Ryndak i Skarbnik Miasta Gorlice Edyta Szilder, a także samorządowcy, radni, członkowie Dziennego Domu Seniora w Gorlicach, instruktorzy i harcerze Hufca Związku Harcerstwa Polskiego im. Marii Rydarowskiej w Gorlicach, aktorzy grup teatralnych „Być Może” i „Otwarte Drzwi”, członkowie Klubu Czytelniczego „Nad Lipą”, uczniowie gorlickich szkół.

Nie zabrakło stoiska przygotowanego przez Księgarnię „Mieszko”. Uczestnicy wydarzenia mogli również otrzymać okolicznościowy stempel na pamiątkę tegorocznej edycji Narodowego Czytania.

W trakcie wieczoru wspominaliśmy również postać niezwykłej kobiety — Marii Rydarowskiej-Szymerskiej. W tym roku przypada 30. rocznica jej śmierci. Należała ona do najwybitniejszych przedstawicieli gorlickiego harcerstwa. Pochodziła z rodziny o patriotycznych tradycjach. Dziadek Marii, Jan Rydarowski, jako młody chłopiec, za udział w powstaniu styczniowym został zesłany na Syberię. Do ZHP należała od lat szkolnych, od 1936 r. należała do drużyny im. Emilii Plater. Po wkroczeniu Niemców do Gorlic spieszyła z pomocą rannym, ukrywającym się żołnierzom polskim. Była więziona w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, a następnie przewieziono ją do obozu-umieralni w Bergen-Belsen. Wyzwolona przez wojska brytyjskie 15 kwietnia 1945 r. W 1948 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Zmarła na Florydzie 10 września 1993 r. Pośmiertnie odznaczona została Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wzniosłej i radosnej atmosfery dopełniły iluminacje w barwach narodowych zaprezentowane na odremontowanej fasadzie Ratusza.

Ten wieczór był nie tylko literacka ucztą. W jego drugiej części zabraliśmy naszych gości w bezprecedensową patriotyczno-muzyczną podróż! Koncert w brawurowym wykonaniu The Light Big Bandu Miasta Gorlice, udowodnił jak różne mogą być oblicza patriotyzmu. Była to wędrówka wiodąca przez bogactwo polskich utworów kojarzących się z patriotyzmem, wolnością i solidarnością.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym niezwykłym  wydarzeniu — gościom, uczestnikom wydarzenia, a także wspaniałej publiczności.

 

Organizatorami wydarzania byli: Gorlickie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach oraz Miasto Gorlice. Partnerami wydarzenia byli: Hufiec ZHP w Gorlicach oraz Dzienny Dom Seniora w Gorlicach. Wydarzenie odbyło się w ramach zadania „Gorlice w barwach narodowych”, zrealizowanego dzięki dofinansowaniu ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.

widok na gorlicki rynek podczas Narodowego Czytania z drona dzieci pod okolicznościowa sceną widok na gorlicki rynek podczas Narodowego Czytania z drona publiczność zgromadzona na czytaniu publiczność zgromadzona na czytaniu uczestnicy narodowego czytania pozują do zdjecia aktorzy grup teatralnych „Być Może” i „Otwarte Drzwi” przebrani okolicznościowo harcerze Hufca Związku Harcerstwa Polskiego im. Marii Rydarowskiej w Gorlicach fragment Nad Niemnem przeczytany podczas wydarzenia Dyrektor MBP Joaana Kalisz-Dziki oraz dyrektor GCK Janusz Zięba witaja gości widok na scenę i zgromadzoną publiczność księga gości i okolicznościowy stempel włodarze miasta — Zastępca Burmistrza Miasta Gorlice Łukasz Bałajewicz, Przewodniczący Rady Miasta Gorlice Robert Ryndak i Skarbnik Miasta Gorlice Edyta Szilder czytają fragment widok na scenę i zgromadzoną publiczność aktorzy gorlickich grup teatralnych czytaja fragment aktorka z gorlickich grup teatralnych czyta fragment aktorzy z gorlickich grup teatralnych czytaja fragment dziewczynki z gorlickich grup teatralnych rozdają kwiaty z bibuły zgromadzonej publiczności stoisko księgarni harcerka wpisuje się w księgę pamiątkową aktorzy grup teatralnych „Być Może” i „Otwarte Drzwi” czytają fragment powieści samorządowcy i radni czytają fragment członkowie Klubu Czytelniczego „Nad Lipą” członkowie Dziennego Domu Seniora w Gorlicach na scenie czytają fragment powieści scena na tle Ratusza, na którym wyswietlono iluminacje w barwach narodowych scena, na której występował zespół The Light Big Band Miasta Gorlice zakończenie wydarzenia prowdzący dziekują wszystkim za udział w wydarzeniu

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Widok na gorlicki rynek w barwach narodowych

    Widok na gorlicki rynek w barwach narodowych