Od liczby do obrazu — wystawa grafiki algorytmicznej autorstwa Lecha Nowickiego

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
31 marca 2016

 

 

Dwie ręce, dwa skrzydła ptaka, dwoje uszu, dwoje bliźniąt. Liczba dwa. 2. Liczby są matematycznymi abstrakcjami. Matematyka dostarcza wielu wskazówek, jak tych abstrakcji można i jak warto ich używać.

Komputer — jeśli zadać mu ciąg instrukcji — wykonuje obliczenia. Dodaje, odejmuje, mnoży i dzieli liczby. Wyciąga z nich pierwiastki arytmetyczne, wyznacza liczby stanowiące wartości funkcji trygonometrycznych, wykładniczych, logarytmicznych. Zgodnie z algorytmem zadanym przez człowieka, który obliczenia zaprogramował, komputer dokonuje przekształceń w krainie abstrakcji. I czyni to szybko.

Na wystawie Od liczby do obrazu zobaczą Państwo kilkadziesiąt czarno-białych grafik. Obliczonych, niemalowanych. Każda z nich powstała dzięki użyciu wielu liczb. Przedstawionych tu figur nie znajdziecie w szkolnych podręcznikach, mimo że do ich wytworzenia użyto banalnych składników: liczb, czterech podstawowych działań arytmetycznych, funkcji elementarnych i ich złożeń. Ukazany zostanie estetyczny wymiar tych matematycznych abstrakcji.

Podczas wernisażu, w czwartek 31 marca 2016 r., o godz. 18.00, dowiedzą się Państwo, w jaki sposób powstały algorytmiczne grafiki.

Lech Nowicki

Dr Lech Nowicki jest fizykiem doświadczalnym specjalizującym się w fizyce materiałów. Od lat związany z Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku k. Otwocka. Pracuje także w Centrum Nauki Kopernik przy tworzeniu interaktywnych wystaw. Od kilku lat dr Lech Nowicki propaguje działania leżące na pograniczu matematyki i sztuki. Pokazuje, że w matematyce — nawet tej niezbyt odległej od matematyki szkolnej — tkwią pokłady nieznanych możliwości estetycznych.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Plakat

    Plakat