„Młodzieńczy entuzjazm” — wernisaż wystawy — relacja
W piątkowy wieczór w sali Pod Sową znów poczuliśmy młodzieńczy entuzjazm… a to za sprawą niezwykłej ekspozycji prac plastycznych uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach z lat 70. i 80. ubiegłego wieku.
Wernisaż zgromadził obecnych i emerytowanych nauczycieli oraz absolwentów gorlickiego „Kromera”, którzy pod kierunkiem Natalii Osikowicz szlifowali swoje talenty artystyczne. Spotkanie rozpoczęła Joanna Kalisz-Dziki — Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach witając przybyłych gości.
Wystawa została poświęcona pamięci Natalii Osikowicz — nauczycielki i wielkiej pasjonatki sztuki. Inicjatorkami wydarzenia były: Renata Kochan — prezes Zarządu Gorlickiego Stowarzyszenia Przyjaciół I LO im. Marcina Kromera w Gorlicach, Alina Zachariasz-Kuciakowska — artystka, grafik, absolwentka gorlickiego liceum, oraz nauczycielka historii — Ewa Klimek. Sylwetkę Natalii Osikowicz przybliżyli dyrektor I LO — Jan Drożdż oraz kuratorki wystawy i jednocześnie byłe jej uczennice. Z ich opowieści i wspomnień wyłania się portret osoby wyjątkowej, ambitnej, idącej z duchem czasu. Jak mało który pedagog, potrafiła skupić wokół siebie grono młodzieży, chętnej do działania i współpracy. Włożyła wiele entuzjazmu i wysiłku, by kształtować i rozwijać artystyczne zdolności młodzieży „Kromera”. Jej wychowankowie odnosili sukcesy w konkursach plastycznych i olimpiadach wiedzy o sztuce. Biogram Natalii Osikowicz uzupełniła Renata Kochan, a swoimi wspomnieniami ze spotkań koła artystycznego podzieliła się Alina Zachariasz-Kuciakowska, dla której zajęcia z Nataszą (jak nazywali ją wychowankowie) były najprzyjemniejszymi z możliwych zajęć.
Pani Joanna Probulska, poetka, absolwentka i wieloletnia nauczycielka I LO w Gorlicach również bardzo ciepło wspominała panią Natalię Osikowicz.
Symboliczną klamrą, zamykającą wernisaż był występ utalentowanej wokalnie uczennicy I LO im. Marcina Kromera Wiktorii Ziobrowskiej, która wykonała trzy utwory: Radość najpiękniejszych lat Anny Jantar, Lubię wracać tam gdzie byłem i Szczęście jest we mnie Zbigniewa Wodeckiego.
Dla zgromadzonej publiczności wydarzenie z pewnością było okazją do podróży w czasie i powrotu do czasów szkolnych.
Ekspozycję, na którą składają się 62 prace, można zwiedzać w budynku głównym MBP w Gorlicach (ul. Jagiełły 1) w galerii Na Piętrach oraz w sali pod Sową do 2 grudnia 2023 r. w godzinach pracy biblioteki.