Spotkanie autorskie z Hanną Greń — relacja
Spotkanie autorskie z Hanną Greń zainaugurowało projekt „Śledztwo doskonałe…w Bibliotece – spotkania z mistrzami kryminału”. Nasza gościni to poczytna autorka ponad dwudziestu pasjonujących opowieści ze zbrodnią w roli głównej. „Piszę takie kryminały, jakie sama chciałabym czytać” — tak pisarka definiuje swoją twórczość.
A jakie są kryminały Hanny Greń? Na pewno ważnym ich elementem jest wątek obyczajowy, bo bez ludzi, ich historii i namiętności, które nimi targają nie ma dobrej książki. Nie ma w nich okrucieństwa, drastycznych scen czy szczegółowych opisów. Zdaniem pisarki wystarczy misternie skonstruowana zagadka, aby kryminał obronił się sam. W trakcie tworzenia fabuły sama staje się poniekąd „kryminalistką”, starając się wniknąć w umysł przestępcy by zrozumieć motywy jakimi się kierował. Nie ucieka od trudnych tematów takich jak: prostytucja, narkotyki, przemoc domowa czy homofobia. Dla Hanny Greń nie ma tematów tabu,. Ta wnikliwa obserwatorka rzeczywistości zwraca uwagę na aktualne problemy. Tłem jej kryminałów często są niewielkie miejscowości, najczęściej o fikcyjnych nazwach. Pisarka dba o szczegóły i wierne oddanie realiów, zwłaszcza w serii bielskiej, w której — jak zdradziła uczestnikom spotkania — pojawia się wiele wątków autobiograficznych. Autorka przyznała, że zżywa się ze swoimi fikcyjnymi bohaterami, dlatego też zdarza jej się kontynuować serie, które w zasadzie zostały już zakończone.
Spotkanie autorskie z Hanną Greń było niezwykle ciekawym, literackim wydarzeniem. W myśl słów autorki „nic tak bowiem nie przyciąga ludzkiej uwagi jak tajemnica” (H. Greń Mam chusteczkę haftowana), zachęcamy do lektury książek Hanny Greń i innych polskich autorów kryminałów.
Kolejne spotkanie z polskimi mistrzami kryminałów już we wrześniu.
Spotkanie autorskie z Hanną Greń zorganizowane zostało w ramach projektu „Śledztwo doskonałe… w Bibliotece – spotkania z mistrzami kryminału” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.