Warsztaty detektywistyczno-kryminalne „Śledztwo doskonałe… w Bibliotece” — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
24 września 2024

We wtorek, 24 września w sali Pod Sową w MBP w Gorlicach odbyły się warsztaty detektywistyczno–kryminalne zorganizowane w ramach projektu „Śledztwo doskonałe… w Bibliotece — spotkania z mistrzami kryminału”.

Na spotkanie przybyła młodzież z kl. II z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach. Zajęcia poprowadził Karol Baranowski — bibliotekarz i nauczyciel z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie, specjalista od gier miejskich i wirtualnej rzeczywistości.

Spotkanie było doskonałą okazją, by w kontekście tematyki detektywistyczno-kryminalnej poznać tajniki powstawania różnego rodzaju gier. Skąd zatem wziąć pomysł na grę? Jak ocenić, czy jest odpowiedni i atrakcyjny? Jak istotna jest kreatywność w tworzeniu gier? Pomocna w znalezieniu odpowiedzi na te i wiele innych pytań okazała się technika „burzy mózgów”. Uczestnicy warsztatów z zapałem wzięli się do koncepcyjnej pracy i z podanych słów zaczęła wyłaniać się intrygująca kryminalna historia. Nie zdradzimy jakie były to słowa! Uchylimy jedynie rąbka tajemnicy — rezultaty tej pracy będą konkretne — powstanie gra miejska, która już wkrótce zostanie przeprowadzona na terenie naszego miasta.

W trakcie spotkania nasi goście z zapałem godnym Herculesa Poirota angażowali się we wszystkie aktywności przygotowane przez trenera. Nie było czasu na nudę! Twórcze pisanie, test, prezentacje multimedialne, kody QR, to tylko niektóre z edukacyjnych form przygotowanych przez Karola Baranowskiego. Warsztaty były dobrą okazją do trenowania  analitycznych umiejętności, logicznego i kreatywnego myślenia oraz współpracy w grupie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie i nową gorlicką grę miejską.

Warsztaty „Śledztwo doskonałe… w Bibliotece” organizowane są w ramach projektu „Śledztwo doskonałe… w Bibliotece — spotkania z mistrzami kryminału” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Prowadzący warsztaty z zaciekawieniem wprowadza młodzież w tajniki gry detektywistyczno-kryminalnej Uczniowie tworzą własną fabułę, która może być inspiracją do powstania gry miejskiej Młodzież aktywnie biorąca udział w warsztatach

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Księga pamiątkowa

    Księga pamiątkowa