Byłam tam — Gayle Forman
Marcowe spotkanie MDKK poświeciłyśmy Gayle Forman — autorce bestsellerowych powieści Zostań, jeśli kochasz, Wróć, jeśli pamiętasz, Byłam tu. Książka Zostań, jeśli kochasz była naszą klubową lekturą w marcu 2014 roku. Od tej pory niezmiennie uważamy, że Gayle Forman jest jedną z najlepszych pisarek dla młodzieży. Wszystkie jej powieści to zawsze hity. Dlaczego? Zdaniem klubowiczek autorka wyczuwa emocje młodych ludzi, pisząc o ich problemach, zmusza do refleksji nad sensem życia, śmierci, miłości i przyjaźni. Jej powieści to „doskonałe w proporcjach koktajle tragedii, romansu, tajemnicy”. Forman nie boi się trudnych tematów.
W ostatniej powieści Byłam tu pokazuje dramat młodej dziewczyny, która przez wiele lat zmagała się z depresją, aż w końcu popełnia samobójstwo. Jej najlepsza przyjaciółka Cody nie może się pogodzić ze śmiercią Meg. Próbuje sama rozszyfrować, co tak naprawdę działo się w jej życiu. Jak to możliwe, że młoda, energiczna, pełna życia studentka zdecydowała się na tak tragiczny krok? Dlaczego nikt z najbliższych niczego niepokojącego nie zauważył? Cody wie, że musi się zmierzyć z tym bólem i rozwikłać zagadkę śmierci przyjaciółki.
Meg doskonale kamuflowała swoje problemy emocjonalne przed znajomymi. O depresji wiedzieli tylko rodzice, ale i oni w pewnym momencie uwierzyli, że wszystko jest już w porządku. Dziewczyna nie szukała wsparcia u przyjaciół czy rodziny. Pomoc znalazła w Internecie. Kiedy jest się słabym i naiwnym, zawsze znajdzie się ktoś, kto „spróbuje” pomóc. Pseudogrupa wsparcia dla samobójców skutecznie „pomogła” Meg. Dziewczyna skrupulatnie zaplanowała swoja śmierć. Niestety, cały plan udało się jej zrealizować.
Książka Byłam tu porusza trudne problemy. Gayle Forman, zanim opisała historię Meg i Cody, interesowała się tematem samobójstw wśród młodych kobiet. Prowadziła wywiady z rodzinami dziewczyn, które targnęły się na własne życie. Naszym zdaniem doskonale poradziła sobie z tym tematem. Tak naprawdę nie jest to książka o śmierci, ale o tym, jak jej zapobiegać, jak pomóc tym, którzy są słabsi. To lektura nie tylko dla młodzieży. Powinni ją przeczytać także rodzice. Ku przestrodze. Polecamy!