Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie — relacja
Corocznie, 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.
Z tej okazji dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sękowej wzięły udział w spotkaniu budującym większą świadomości wyzwań związanych z zaburzeniami ASD (Autism Spectrum Disorder). Zajęcia poprowadziła bibliotekarka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach. Uczestnicy obejrzeli film edukacyjny na podstawie książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt. Kosmita. Dowiedziały się w jaki sposób funkcjonuje osoba autystyczna. Poznały również symbole Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie: niebieskie motyle, niezapominajki, niebieska wstążka lub puzzle. Miały również okazję wysłuchać bajki terapeutycznej przy dźwiękach instrumentów relaksacyjnych.
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców — był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.
Zajęcia były cenną lekcją akceptacji i empatii — doskonałą okazją do budowania większej świadomości na temat autyzmu oraz kształtowania postaw pełnych szacunku i otwartości.