Spacer historyczny — relacja
„Gorlice przedstawiały iście dantejski obraz grozy i zniszczenia”— tak nasze miasto w 1915 roku opisywał Jan Benisz — działacz społeczny, legionista, autor pamiętników z I wojny światowej. We wtorek, 29 kwietnia uczniowie trzeciej klasy z Zespołu Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach wraz z nauczycielką wzięli udział w spacerze historycznym, który poprowadziła emerytowana bibliotekarka MBP i ich pomysłodawczyni — Urszula Karasińska.
W 2025 roku przypada 110 rocznica bitwy pod Gorlicami. Dokładnie 2 maja 1915 r. rozegrała się największa bitwa I wojny światowej na froncie wschodnim. Zakończyła się zwycięstwem państw centralnych i przyczyniła się do wyparcia wojsk rosyjskich z Galicji.
Spacer historyczny był idealną okazją do zapoznania młodzieży z najważniejszymi miejscami w Gorlicach, związanymi z tym wydarzeniem. Kamienice, urzędy, muzea, place, które zwykle mijamy w drodze do pracy czy szkoły — jak się okazuje — kryją w sobie niezwykłe i trudne historie. Wyruszyliśmy z ulicy 3 Maja, udając się pod dom Bronisława Świeykowskiego — komisarycznego burmistrza Gorlic. Po odczytaniu tablicy pamiątkowej, znajdującej się na jego domu, udaliśmy się pod Bazylikę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach. Uczniowie oglądali zdjęcia przedstawiające Gorlice w 1915 r. które pozwoliły im zobaczyć skalę zniszczeń jakich doznała gorlicka bazylika. Następnie ulicą Piekarską, przez plac Dworzysko, udaliśmy się na cmentarz parafialny, gdzie przy głównej alei zatrzymaliśmy się przy grobie dziewięcioletniego Bronusia Nowaka, który jest symbolem tragedii miasta w 1915 r. Ostatnim punktem spaceru był gmach gorlickiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera. W czasie wojny lewe skrzydło budynku — przeznaczone na salę gimnastyczną i kaplicę — zostało zburzone przez bombardowanie artyleryjskie.
Mamy nadzieję, że nasz spacer był dla młodzieży nie tylko ciekawym doświadczeniem, które poszerzyło ich wiedzę o historii miasta, ale także skłonił ich do przemyśleń na temat wartości pokoju i pamięci o tych, którzy walczyli za swoją ojczyznę.