(P)O BITWIE POD GORLICAMI – WYDARZENIE KONTEKSTY PAMIĘĆ – dyskusja panelowa i spotkanie autorskie — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
30 kwietnia 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 roku w ramach obchodów 110. rocznicy Bitwy pod Gorlicami odbyło się wydarzenie pn. „(P)O BITWIE POD GORLICAMI — WYDARZENIE KONTEKSTY PAMIĘĆ”, które było okazją do dyskusji o przełomowych wydarzeniach z 1915 roku, zarządzaniu dziedzictwem I wojny światowej, a także o najnowszej książce pt. Gorlice-Tarnów 1915, autorstwa prof. dr. hab. Piotra Szlanty.

W sali Pod Sową gościliśmy wybitnych znawców historii i badaczy dziedzictwa Wielkiej Wojny: prof. dr.hab. Piotra Szlantę, dr. Kamila Ruszałę oraz dr. Sławomira Kułacza. Naszych gości oraz licznie zgromadzoną publiczność powitali: Zastępca Burmistrza Miasta Gorlice — Sebastian Puchajda oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach — Joanna Kalisz-Dziki.

Książka profesora Piotra Szlanty pt. Gorlice-Tarnów 1915 to najnowsza pozycja w serii Historyczne Bitwy z wydawnictwa Bellona. Jej premiera miała miejsce dokładnie w dniu gorlickiego spotkania. Publikacja stanowi szczegółową analizę jednej z najważniejszych operacji militarnych I wojny światowej na froncie wschodnim — ofensywy pod Gorlicami, która miała miejsce 2 maja 1915 roku. Autor, uznany specjalista w dziedzinie historii militarnej tego okresu, wykorzystał najnowsze opracowania oraz źródła z archiwów w Wiedniu, aby przedstawić przebieg bitwy pod Gorlicami. Opisał, jak wiosną 1915 roku wojska austro-węgierskie, wspierane przez Niemców, przeprowadziły ofensywę mającą na celu przełamanie frontu rosyjskiego i odzyskanie utraconych terenów Galicji. Szczególną uwagę poświęcił roli niemiecko-austriackiej 11. Armii pod dowództwem generała Augusta von Mackensena oraz c.k. 12. Dywizji Piechoty, złożonej głównie z Polaków pochodzących z Galicji.

Profesor Szlanta zapytany o główne powody, cele i efekty ofensywy nie ograniczył się jedynie do opisu działań militarnych. Pokrótce przedstawił szerszy kontekst strategiczny, polityczny i społeczny bitwy. Zwrócił uwagę na znaczenie tej ofensywy dla dalszego przebiegu wojny na froncie wschodnim oraz jej wpływ na sytuację polityczną w regionie. Przedstawił także dramatyzm walk, opisując m.in. intensywny ostrzał artyleryjski, który poprzedził natarcie.

Tematami poruszonymi w trakcie dyskusji panelowej były zagadnienia, które stanowią szczególny przedmiot badań naszych gości. Dr Sławomir Kułacz — językoznawca, badacz dawnego języka wojskowego oraz militarnych aspektów I wojny światowej wspomniał o cechach charakterystycznych wojskowego żargonu oraz o źródłach do jego badania — dokumentacji polowej, pamiętnikach, wspomnieniach żołnierzy, listach z frontu czy wojskowych piosenkach. Podkreślić należy, że Armia austro-węgierska składała się z żołnierzy różnych narodowości zamieszkujących terytorium Austro-Węgier i pomimo iż to język niemiecki był językiem służbowym, dobrze znało go jedynie nieco ponad 20% żołnierzy.

Nie zabrakło tematów znajdujących się w spektrum zainteresowań badawczych dr. Kamila Ruszały. W których szczególne miejsce znajdują dzieje społeczne, gospodarcze i polityczne m.in. Galicji, Austro-Węgier, I wojny światowej, a także zagadnienia uchodźców wojennych i dziedzictwa wojny (np. cmentarzy wojennych). Dr Ruszała zwrócił uwagę na masową migrację wojenną, jako pomijany fakt historyczny. Podkreślił ogrom tragedii jaką niesie ze sobą wojna. Jest ona bowiem doświadczeniem masowym: masowy pobór do armii, masowe uchodźstwo i takież przesiedlenia. W tym kontekście wspomniano bohaterską rolę księdza Bronisława Świeykowskiego — komisarycznego burmistrza Gorlic z czasów „dni grozy”, który pozostał z ludnością w tamtym trudnym czasie.

Mieszkańcy ziemi gorlickiej doświadczali przesiedleń do obozów uchodźczych pod Wiedniem, chorób, głodu, bezdomności i biedy. Po wojnie część gorliczan nie miała do czego wracać i podjęła trudny wybór pozostania na emigracji czy to w Austrii, na Węgrzech czy też w Rosji. Bitwa pod Gorlicami przyczyniła się bezpośrednio do zmiany frontu w Europie środkowej jednak ceną było wypędzenie około dwóch milionów cywilów w głąb państwa rosyjskiego. Część ludności wróciła pomimo tego, że miasto zostało doszczętnie zniszczone, a oni sami zmuszeni byli odbudować swoje życie od podstaw.

Uczestnicy dyskusji podkreślali, że zwycięstwo pod Gorlicami było możliwe dzięki ogromnym zapasom artyleryjskim, bardzo dobremu wywiadowi lotniczemu, koordynacji wojsk oraz utrzymaniu w tajemnicy przed Rosjanami planów operacyjnych. Bitwa, która pochłonęła tysiące ofiar, miała ogromne znaczenie dla odcinka karpackiego. Była to błyskawicznie zrealizowana zakrojona na szeroką skalę akcja logistyczna. Zwycięstwo wojsk niemiecko-austro-węgierskich nad Rosjanami doprowadziło do odwrotu armii rosyjskiej i odzyskania wielu miast na terenach ówczesnej Galicji oraz Królestwa Polskiego (m.in. Przemyśl, Lwów, Tarnów, Rzeszów, Jarosław, Drohobycz, Sambor). Ofensywa gorlicka doprowadziła do odsunięcia frontu setki kilometrów na wschód i przejęcia kontroli nad znaczną częścią ziem polskich przez państwa centralne. Była to największa klęska armii rosyjskiej od początku wojny i moment przełomowy dla sytuacji strategicznej w Europie Wschodniej.

Organizatorami wydarzenia byli: Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach, Miasto Gorlice, Gorlickie Centrum Kultury. Partnerem spotkania była Księgarnia Mieszko. Wydarzenie zostało objęte patronatem Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu.

Dyskusja panelowa pt. „(P)O BITWIE POD GORLICAMI — WYDARZENIE KONTEKSTY PAMIĘĆ” odbyła się w ramach międzynarodowego projektu „Model wielowymiarowego i międzyterytorialnego zarządzania aktywacją dziedzictwa I wojny światowej w celu wspierania zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego odległych terytoriów Europy Środkowej” – GOV4PeaCE”, realizowanego dzięki wsparciu Programu Interreg Europa Środkowa 2021–2027.

Sebastian Puchajda zaprasza na prelekcję Joanna Kalisz-Dziki,Prof. dr hab. Piotr Szlanta, Dr Sławomir Kułacz, Dr Kamil Ruszała prof. Szlanta opowiada o bitwie (obok na scenie pozostali prelegenci) stoisko księgarni Mieszko książka bohaterka spotkania „Gorlice-Tarnów 1915” dr Sławonir Kułacz odpowiada na pytanie  (obok na scenie pozostali prelegenci) dr Ruszała w rozmowie z dr Kułaczem Dyrektor Biblioteki kończy spotkanie i zaprasza do pytań i rozmów w kuluarach prof. Szlanta rozdaje autografy prof. Szlanta rozdaje autografy dr Kułacz w rozmowie z Urszulą Karasińską prof. Szlanta podpisuje książkę dr Sławonir Kułacz podpisuje plakat prof. Piotr Szlanta podpisuje plakat dr Kułacz wpisuję się do księgi pamiątkowej dr Ruszała wpisuje się do księgi pamiątkowej

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Joanna Kalisz-Dziki wita gości

    Joanna Kalisz-Dziki wita gości