XVI Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” — relacja z wydarzenia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 kwietnia 2017

Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach już po raz czwarty wzięła udział w Małopolskich Dniach Książki „Książka i Róża”. Wzorowana na hiszpańskim święcie akcja nawiązuje do obchodzonego w dniu św. Jerzego zwyczaju obdarowywania się książkami i różami. Święto to cieszy się ogromną popularnością, ulice Hiszpanii zamieniają się w wielki kiermasz książek, których w tym dniu sprzedaje się miliony egzemplarzy. Również u nas, w dniach 24–25 kwietnia, na czytelników odwiedzających naszą bibliotekę czekały rozmaite atrakcje.

Wypożyczalnia dla Dorosłych proponowała m.in. Sleeveface, czyli zdjęcia portretowe z książką. Promując literaturę podróżniczą, wypożyczającym książki z regału spodRÓŻY pracownicy wręczali oryginalne zakładki powstałe dzięki drukarce 3D. Dla tych, którzy nie preferują podróży z książką alternatywą był regał: „Książki z różą w tytule”. W holu biblioteki zorganizowaliśmy kiermasz książek używanych, który jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem. Każdy, kto zakupił dowolną publikację otrzymał w prezencie różę, słodką różaną babeczkę oraz zakładkę.

Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży przeprowadziła dla najmłodszych dwa bardzo interesujące spotkania. Pierwsze, zatytułowane „Egzotyczne podRÓŻE z książką”, wprowadziły uczestników w świat dzikich zwierząt i podróży z książką. W zajęciach wzięły udział dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Gorlicach. Zabraliśmy ich w literacką podróż szlakiem Kazimierza Nowaka, Martyny Wojciechowskiej, Małej Reporterki Neli oraz Szymona Radzimierskiego. Pierwszym punktem naszych wojaży była Afryka i poznanie niezwykłego podróżnika — Kazimierza Nowaka. Przedszkolaki wysłuchały fragmentu książki Łukasza Wierzbickiego Afryka Kazika, opisującego jedną z jego przygód na Czarnym Lądzie. Później kolorowy tunel przeniósł nas do amazońskiej dżungli i świata egzotycznych zwierząt. Książki z serii Przyroda w 3D pozwoliły dzieciom usłyszeć prawdziwe odgłosy mieszkańców tropikalnych puszczy, sawann i stepów. Natomiast aplikacja Animals 4D zapewniła interaktywną zabawę, dzięki której mali użytkownicy zapoznali się z dzikimi zwierzętami z całego świata.

W drugim spotkaniu pt. „Mój podarunek–szacunek. Szanujemy prawa człowieka, autora i książki” wzięli udział uczniowie klasy 5 z Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach. To niezwykłe święto książki stało się inspiracją do dyskusji na temat praw człowieka — zwłaszcza tego najmniejszego, a zarazem najbardziej bezbronnego, czyli dziecka. „Szacunek” było słowem kluczowym naszego spotkania. Szanujmy się wzajemnie, szanujmy także książki i ich autorów. O tym, jak ważna jest znajomość praw człowieka, autora i książki uczestnicy spotkania dowiedzieli się z prezentacji multimedialnej, która wprowadziła ich w świat praw autorskich. Strumień pomysłów to kolejne ćwiczenia twórczej aktywności, podczas których uczestnicy mogli wykazać się zdobytą wiedzą, a także własnymi pomysłami. W wyniku tych działań powstały niezwykłe plakaty promujące temat naszego spotkania. Burzliwa praca w grupach dała możliwość współpracy koleżeńskiej, czego efektem były ciekawe prezentacje powstałych prac.

Natomiast filia Magdalena przygotowała dla małych czytelników artystyczno-literackie zajęcia pt. „Dziś święto książki”, w których uczestniczyły dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 5 w Gorlicach. Przedszkolaki dowiedziały się, jak kiedyś wyglądały książki, z jakiego materiału były wykonane oraz jak na przestrzeni lat zmieniał się ich wygląd. Poznały także różnorodne formy literackie oraz wydawnicze literatury dziecięcej. Maluchy opowiadały o swoich ulubionych książeczkach oraz dyskutowały o tym, jak według nich powinna wyglądać pięknie zaprojektowana i wydana książka dla dzieci. Spotkaniu towarzyszyło głośne czytanie wybranych fragmentów Tajemniczego ogrodu. Zajęcia zakończyły się warsztatami plastycznymi, podczas których najmłodsi stworzyli piękne róże z bibuły.

Już teraz zapraszamy Państwa na przyszłoroczne obchody Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”, które ponownie zorganizujemy w naszej bibliotece.

1.      Kiermasz taniej książki w holu MBP w Gorlicach 2.      Afisz Książka i Róży 3.      Drukarka 3D drukuje zakładki z różą 4.      Różany regał w wypożyczalni 5.      Badzik biblioteczny na książkach 6.      Książki wybrane na święto 7.      Hol MBP w Gorlicach i goście 8.      Badziki biblioteczne 9.      Zakładki z różą w książce 10.   Sleeveface z książką 1 11.   Sleeveface z książką 2 12.   Sleeveface z książką 3 13.   Sleeveface z książką 4 14.   Sleeveface z książką 5 15.   Sleeveface z książką 6 9992 – prezentacja książek z serii Przyroda 3D 5  – prezentacja książek z serii Przyroda 3D 22 – interaktywna zabawa z aplikacją 27 – interaktywna zabawa z aplikacją 9932 – zabawa z chustą animacyjną 9933 – zabawa z chustą animacyjną 9936 – szukamy Afryki 9940 – prezentacja książki o Czarnym Lądzie 9950 – czytanie fragmentu książki Afryka Kazika 9970 – dzieci oglądają książki podróżnicze 9976 – poszukiwanie zaginionych książek 9978 – poszukiwanie zaginionych książek 9984 – poszukiwanie zaginionych książek 73 Uczestnicy warsztatów z klasy 5 ZS nr 6 84 Uczestnicy warsztatów z klasy 5 ZS nr 6 89 strumień pomysłów 98 twórcza aktywność 99 twórcza aktywność 100 twórcza aktywność 101 twórcza aktywność 109 wspólna prezentacja udekorowana filia magdalena  grupa przedszkolaków  grupa przedszkolaków   efekty pracy  zabawy