Książki miesiąca — maj 2017

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
28 kwietnia 2017

Oddział dla Dzieci

Okładka książki

Nielsen Susin
Łowca słów / Susin Nielsen ; przekład Iwona Żółtowska. — Łódź : Wydawnictwo Akapit Press, 2015. — 247, [1] s. ; 20 cm.

Kanadyjska autorka Susin Nielson w książce Łowca słów opowiedziała historię Ambrożego Bukowskiego — nieprzeciętnie inteligentnego dwunastolatka, alergika, ofiary klasowej przemocy, syna nadopiekuńczej matki, mistrza gry w scrabble. Zrobiła to doskonale, bowiem lekturę nie sposób odłożyć choćby na chwilę. Z narastającą ciekawością śledziłam losy bohatera i jego znajomych. Powieść rozpoczyna się od mocnego wątku. Ambroży omal nie umarł po tym, jak koledzy z klasy włożyli mu do kanapki orzecha arachidowego, na którego jest uczulony. Chłopiec nie rozczula się jednak nad sobą, stara się ignorować głupotę i bezwzględność świata. Inaczej postępuje jego mama. Nadmiernie troszczy się o syna, kontroluje go i nie pozwala, by miał kontakt z nieodpowiednim, jej zdaniem, towarzystwem. Kiedy Ambroży poznaje syna właścicieli mieszkania, jej ostrożność wzrasta. Dlaczego? Cosmo to młody mężczyzna, kryminalista i narkoman, ale to właśnie z nim nastolatek się zaprzyjaźnia. Połączy ich gra w scrabble, której są pasjonatami. Rozgrywki, na poziomie mistrzowskim, zmienią ich życie i pomogą poznać prawdziwych siebie. Książkę czyta się z przyjemnością, można się przy niej i pośmiać, i wzruszyć. Historia samotnego chłopca przezwyciężającego skutecznie trudności jest bardzo budująca. Dobrze jest mieć przy sobie oddanych i szczerych przyjaciół, którzy potrafią, kiedy trzeba, wskazać słabe strony. Nie po to, by zranić, ale po to, by pomóc.

 poleca Beata Mituś


 Wypożyczalnia dla Dorosłych

Okładka książki

Tyszkiewicz Beata
Bajaderka / Beata Tyszkiewicz, Karolina Wajda, Wiktoria Bosc. — [Warszawa] : Fundacja Norwida, 2016. — 223 strony : ilustracje kolorowe ; 25 cm.

Oszczędność i gospodarność to nie powód do wstydu. Wręcz przeciwnie. Przekonuje o tym Beata Tyszkiewicz. Znana z arystokratycznego pochodzenia gwiazda postanowiła z córkami wydać książkę pt. Bajaderka, w której znajdują się w niej zebrane na przestrzeni lat przepisy domowe. Kuchnia Beaty Tyszkiewicz charakteryzuje się wykwintnymi smakami potraw, które z łatwością można samemu przygotować. Gwiazda zdradza, jak można gotować tanio, nie marnując przy tym jedzenia. Podpowiada także, jak szybko i niedrogo przyrządzić efektywne oraz smaczne potrawy. Dodatkowym atutem książki są anegdoty, zdjęcia rodzinne i zdarzenia, które towarzyszyły jej podczas poznawania nowych smaków. Książka jest w pewnym sensie kulinarną biografią Beaty Tyszkiewicz. Z jednej strony to sprawdzone przepisy kulinarne, z drugiej opowieść o jej życiu, które możemy podglądnąć właśnie od kuchni. Bajaderka to interesująco napisana i starannie wydana książka, idealna na prezent nie tylko dla miłośników sztuki kulinarnej.

poleca Jolanta Stawiarska


Czytelnia Główna

Okładka książki Okładka książki

Bojkowszczyzna Zachodnia : wczoraj, dziś i jutro. T. 1 / redaktor Jacek Wolski. — Warszawa : Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego. Polska Akademia Nauk, 2016. — 803 strony, [3] karty złożone : ilustracje, fotografie, mapy, wykresy ; 24 cm.

Bojkowszczyzna Zachodnia : wczoraj, dziś i jutro. T. 2 / redaktor Jacek Wolski. — Warszawa : Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego. Polska Akademia Nauk, 2016. — 723, [2] strony, [1] karta złożona : ilustracje, faksymilia, fotografie, mapy, wykresy ; 24 cm.

 

Praca ta jest regionalną monografią na temat zachodniej części Bojkowszczyzny, czyli obszaru od granicy z Łemkowszczyzną po Wołosaty i San. To obszerne dzieło naukowe składa się z dwóch tomów zawierających 49 rozdziałów, opracowanych przez 35 badaczy i specjalistów z 20 ośrodków naukowych i akademickich oraz instytucji zajmujących się środowiskiem geograficznym, kulturą i sztuką. Na postawie aktualnego stanu badań nad tym terenem autorzy w wyczerpujący sposób opisują  przyrodę, historię, osadnictwo, kulturę materialną i gospodarkę Bojków oraz przedstawiają materiały źródłowe do badań tego regionu.

 poleca Tomasz Hryc


Filia Biblioteka Naukowo-Techniczna

Okładka książki

Różycki Rafał
Grzejniki c.o. : poradnik instalatora i inwestora w 100 pytaniach i odpowiedziach / Rafał Różycki. — Warszawa : Grupa Medium, 2016. — 140 s. : il. (w tym kolor.) ; 23 cm.

Obecnie porady internetowe są powszechne — czasami mają charakter profesjonalny, lecz w większości amatorski, a co za tym idzie — nie zawsze są poprawne. Zaletą poradnika jest właśnie to, że łączy użyteczne rozwiązanie najczęściej występujących problemów z opisem zachodzącego zjawiska fizycznego z obszaru termodynamiki, wymiany ciepła czy mechaniki płynów. Takie podejście pomaga je zrozumieć, wyjaśnić wątpliwości i umożliwić samodzielne rozwiązanie podobnego problemu w przyszłości.

Poradnik jest skierowany do: profesjonalistów (projektantów, wykonawców i serwisantów instalacji sanitarnych), osób zawodowo zajmujących się branżą sanitarną (architektów, administratorów spółdzielni) oraz przygotowujących się do zawodu (uczniów, studentów, słuchaczy).

Dzięki prostemu językowi mogą korzystać z niego również osoby prywatne — indywidualni inwestorzy i użytkownicy instalacji grzewczych. Książka ma formę vademecum — pozwala na szybkie znalezienie konkretnego działu i odpowiedzi na dany temat.

 poleca Urszula Karasińska