3. FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA — PROGRAM

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
11 września 2017

 

 

Po raz trzeci zapraszamy do Gorlic na Festiwal im. Zygmunta Haupta. W programie spotkania tematyczne, spotkania autorskie oraz koncerty.

ZYGMUNT HAUPT — największy z niesłusznie zapomnianych polskich pisarzy zajmuje w polskiej literaturze miejsce osobne, a jego twórczość pozostaje niemalże bez precedensu. Pisarz, malarz, architekt, dziennikarz. Urodził się w 1907 roku na Podolu, zmarł w 1975 roku w Winchester (USA). Opowiadania Haupta, zapisane zawsze w pierwszoosobowej formie solilokwium, są stworzone z nakładających się na siebie obrazów, gęstych kadrów zarysowanych w pisarskiej i malarskiej wyobraźni. Wystarczał mu jeden epizod, by wejść w rzeczywistość tajemniczą, w której przeszłość łączy się z teraźniejszością, a miejsca realne z wyobrażonymi i zapamiętanymi. To, co kruche, ulotne i efemeryczne stapia się z tym, co trwałe i ogólnoludzkie.

ANDRZEJ STASIUK (DYREKTOR ARTYSTYCZNY FESTIWALU) tak wspomina swoje pierwsze spotkanie z twórczością Zygmunta Haupta: „To była pierwsza polska literatura, pierwsze polskie pisarstwo, które mnie ugodziło głęboko w serce i już nigdy niczego tak wyrazistego, tak pięknego nie udało mi się przeczytać w polskiej literaturze”.

Każdego festiwalowego dnia będą się odbywać SPOTKANIA TEMATYCZNE poświęcone życiu i twórczości patrona Festiwalu. Gorlice odwiedzą: prof. Aleksander Madyda, dr hab. Andrzej Niewiadomski oraz dr Paweł Panas — badacze twórczości Haupta. Gośćmi specjalnymi tych wydarzeń będą ponadto: prof. Lajos Pálfalvi (kierownik Katedry Polonistyki na Katolickim Uniwersytecie im. P. Pázmánya w Budapeszcie, tłumacz literatury polskiej, laureat Nagrody Transatlantyk 2017), Paweł Sołtys, pseudonim Pablopavo (wokalista, autor piosenek i dziennikarz) oraz Arthur Haupt (syn pisarza).

Mając na względzie udział w rozwoju polskiej sceny literackiej, promocję czytelnictwa i wartościowych zjawisk współczesnej literatury, zaplanowaliśmy cykl SPOTKAŃ AUTORSKICH. Ponieważ dzieło Haupta łączy w sobie poetycką wrażliwość, prozatorską wyobraźnię i reporterską uważność, każdy z tych gatunków zaznaczy swój ślad w programie Festiwalu. W Gorlicach odbędą się spotkania autorskie z następującymi autorami i autorkami: Waldemar Bawołek, Ádám Bodor (Wegry), Małgorzata Czyńska, Weronika Gogola, Aldona Kopkiewicz, Antoni Kroh, Karol Maliszewski, Bronka Nowicka, Michał Olszewski, Marcin Sendecki, Żanna Słoniowska, Ziemowit Szczerek, Varujan Vosganian (Rumunia).

Moderatorami spotkań autorskich i tematycznych będą: Wojciech Bonowicz, prof. Aleksander Madyda, Karol Maliszewski, dr Paweł Panas, dr Monika Rogowska-Stangret, Andrzej Stasiuk, Monika Stopczyk.

Mamy również dobrą informację dla wszystkich uzależnionych od książek. Gorlicka Księgarnia Mieszko będzie prowadziła podczas Festiwalu stoisko z książkami naszych gości.

W tegorocznym programie znalazły się także KONCERTY. Muzyczne otwarcie Festiwalu to Pablopavo — laureat Paszportu „Polityki” (2014), artysta znany z formacji i projektów takich jak: Vavamuffin, Zjednoczenie Sound System oraz Pablopavo i Ludziki. Węgierski zespół Göncölszekér zaprezentuje materiał z albumu Izrael földjén (Z ziemi Izraela), na którym znalazły się utwory skomponowane do wierszy Paula Celana, Nelly Sachs i Osipa Mandelsztama. Ostatni muzyczny akcent to koncert Jacka Kleyffa — legendy polskiej kontrkultury, charyzmatycznej osobowości i pełnego dowcipu erudyty.

Organizatorami Festiwalu są Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma Art, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach, Miasto Gorlice oraz Wydawnictwo Czarne.

Program Festiwalu jest dostępny do pobrania w zakładce POBIERZ, a szczegółowy opis wydarzeń będzie dostępny już wkrótce w zakładce PROGRAM.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Baner 3. Festiwal im. Zygmunta Haupta

    Baner 3. Festiwal im. Zygmunta Haupta