WEEKEND POD ZNAKIEM PROZY

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
18 września 2017

 

 

Wśród znakomitych autorów z Polski i z zagranicy, którzy między 21 a 24 września będą gościć w Gorlicach, liczną i różnorodną grupę stanowią prozaicy, tak więc w festiwalowy weekend wszystkich miłośników prozy zachęcamy do odwiedzenia Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Sobotę rozpoczniemy wczesnym popołudniem od wydarzenia „TYMCZASEM WE LWOWIE”, którego bohaterką będzie ŻANNA SŁONIOWSKA — pochodząca ze Lwowa pisarka i tłumaczka, na co dzień mieszkająca w Krakowie. Przyczynkiem do rozmowy z autorką będzie jej debiutancka powieść Dom z witrażem (2015), nominowana do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus oraz uhonorowana Nagrodą Conrada jako najlepszy debiut. Słoniowska na kartach książki zawarła sagę rodzinną opowiedzianą przez lwowianki reprezentujące cztery pokolenia rodziny, dzięki którym mamy możliwość choć trochę poznać Ukrainę, każdorazowo przyglądając się jej z innej perspektywy. Moderatorka: dr Monika Rogowska-Stangret.

Prosto ze Lwowa przeniesiemy się w rejon Karpat, któremu uwagę w swoim tegorocznym debiucie poświęciła WERONIKA GOGOLA. Tłumaczka i absolwentka ukrainoznawstwa w książce Po trochuzawarła szereg opowieści z czasu dorastania, który spędziła w podkarpackich Olszynach. Autorka odmalowuje klimat lat 90., snując jednocześnie słodko-gorzką historię, w której śmierć jest regularnie przypominającą o swoim istnieniu bohaterką. Spotkanie „NAJGORZEJ BYĆ MAŁĄ DZIEWCZYNKĄ”poprowadzi Wojciech Bonowicz.

Również w sobotę czytelnicy będą mieć okazję do spotkania z MICHAŁEM OLSZEWSKIM — pisarzem, dziennikarzem i reporterem, szefem krakowskiej „Gazety Wyborczej”, autorem książek Chwalcie łąki umajone (2005), Low Tech (2009) i Zapiski na biletach (2010), nominowanej do Nagrody Literackiej Gdynia. Tematem spotkania „MATRIX” będzie #Upał — najnowsza powieść Olszewskiego poświęcona wirtualnej rzeczywistości, pułapce, w jaką każdego dnia wpadamy, logując się do sieci. „Jest czarną wizją rzeczywistości, w której zacierają się granice wrażliwości, wszystko staje się dopuszczalne. Można tak podkręcić newsa, że ktoś zginie. A co się dzieje, kiedy umysł, który pracuje non stop, nie da rady gromadzić tylu informacji” — tak #Upał na łamach „Polityki” podsumowuje Justyna Sobolewska. Moderator: Wojciech Bonowicz.

WALDEMAR BAWOŁEK to jeden z autorów, którzy Miejską Bibliotekę Publiczną odwiedzą ostatniego dnia Festiwalu (niedziela, 24.09.2017). Pisarz, od urodzenia mieszkający w położonych nieopodal Gorlic Ciężkowicach, ma na swoim koncie książki Delectatio morosa (1996), Raz dokoła (2005), Humoreska(2012) oraz To co obok (2014), nominowaną do Nagrody Literackiej Gdynia. W tym roku ukazała się najnowsza i mocno osobista proza Bawołka zatytułowana Echo słońca, o której na łamach „Newsweeka” Piotr Bratkowski napisał, że „przywraca duszę ludziom pominiętym przez świat”. Spotkanie „ROZMOWY W TLE” poprowadzi Andrzej Stasiuk.

„JA PATRZĘ”, czyli literacka wycieczka, w której za mapę posłuży najnowsza proza KAROLA MALISZEWSKIEGO zatytułowana Przemyśl–Szczecin. Pochodzący z Nowej Rudy krytyk literacki, poeta i prozaik, swoją drogą zapalony piechur i miłośnik gór, oddał w ręce czytelników powieść, w której wątki autobiograficzne tworzą mieszaninę z dziarskim żywiołem fikcji. To książka o wielu prędkościach, gdzie luźno fruwające cytaty z rzeczywistości są przetykane osobliwymi historiami ludzi, których można spotkać tylko w pociągu. Autorowi i publiczności w wyprawie będzie towarzyszyć Andrzej Stasiuk.

Jeśli zaś chodzi o prozę zagraniczną, to przypominamy o piątkowym spotkaniu z węgierskim pisarzem ÁDÁMEM BODOREM. Wydarzenie „DNI OSTATNIE” jest częścią obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. Dzień później w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach pojawi się laureat Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus — VARUJAN VOSGANIAN, którego powieść Księga szeptówbędzie stanowić punkt wyjścia do rozmowy „O PAMIĘTANIU”. Wydarzenie jest realizowane przy współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury i Wydawnictwem Książkowe Klimaty.

Program Festiwalu jest dostępny do pobrania w zakładce POBIERZ, a szczegółowy opis wydarzeń w zakładce PROGRAM. Festiwal odbywa się w dniach 21–24 września 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach oraz Gorlickim Centrum Kultury. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKUTWITTERZE i INSTAGRAMIE.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie 3. Festiwal im. Zygmunta Haupta — baner

    3. Festiwal im. Zygmunta Haupta — baner