POETYCKIE GŁOSY W GORLICACH

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
19 września 2017

 

 

Obok reportażystów i prozaików w gronie festiwalowych gości nie mogli nie pojawić się autorzy poezji, której wpływy są widoczne w pisarstwie Zygmunta Haupta.

Pierwszego dnia Festiwalu zapraszamy na spotkanie „ŚCIEŻKA JEST CIEMNA”, którego gościem będzieMARCIN SENDECKI — poeta, autor kilkunastu książek poetyckich, współautor przekładu Trzech poematów Jamesa Schuylera, w 2015 roku uhonorowany Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius za tomPrzedmiar robót. W Gorlicach autor zaprezentuje wiersze z najnowszego zbioru W, za który otrzymał Nagrodę „Odry” oraz Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Doktor habilitowana Joanna Orska podkreśla, że „W W Sendecki nie tylko opowiada o swojej Warszawie. Pyta także, jakie znaczenie może mieć dla nas książka z wierszami. Trochę na to pytanie odpowiada, by nie zostawić nas całkiem z niczym wobec zdań ściszonych, krótkich, przypominających bardzo małe organizmy”. Moderacja: Wojciech Bonowicz.

Pozostałe dwa wydarzenia z poezją w roli głównej będą poświęcone książkowym debiutom. Pierwsze z nich to „TERAZ TWOJE IMIĘ NOSI ZWYKŁY KAMIEŃ”, podczas którego Wojciech Bonowicz porozmawia z ALDONĄ KOPKIEWICZ — poetką, autorką filozoficzno-fantastycznych bajek i esejów, wyróżnioną tegoroczną Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius za poemat Sierpień. „To reset skonwencjonalizowanego pisania o śmierci w polskiej poezji, wyrwanie się z kręgu paru podstawowych obrazów ja opłakującego stratę, ale też, co istotne, pokaz ambiwalentnego układu sił psychicznych w rodzinie. Bardzo inteligentnie wszystko to zrobione” — tak o debiucie Kopkiewicz pisze Anna Kałuża.

Śmierć to także jeden z głównych motywów przenikających utwory z tomu Nakarmić kamień BRONKI NOWICKIEJ. Poetka uhonorowana Nagrodą Literacką Nike (2016) oraz Złotym Środkiem Poezji (2016) została także laureatką projektu New Voices from Europe 2017, wspierającego wyróżniających się europejskich pisarzy po debiucie. W ostatnich tygodniach ukazało się wznowienie książki pod lekko zmienionym tytułem Nakarmić kamień. Obrazy rzeczy, a zamieszczone w niej teksty zostały uzupełnione o fotografie i tomografiki przedmiotów. Jak można przeczytać na stronie wydawnictwa: „związek człowiek–rzecz to dla poetki pole, na którym obnaża bezrefleksyjne przyzwyczajenie do codzienności. Jednocześnie jest to podstawa do uobecniania zmarłych, zapamiętanych, zatrzymanych w przedmiotach”. Jak mówi sama autorka: „Nie pragnę, żeby martwe rzeczy były żywe. Chciałabym, żeby żywi ludzie byli mniej martwi. O tym jest dla mnie ta książka”. Spotkanie „ŻYWE I NIEOŻYWIONE”poprowadzi Monika Stopczyk.

Program Festiwalu jest dostępny do pobrania w zakładce POBIERZ, a szczegółowy opis wydarzeń w zakładce PROGRAM. Festiwal odbywa się w dniach 21–24 września 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach oraz Gorlickim Centrum Kultury. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, TWITTERZE iINSTAGRAMIE.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie 3. Festiwal im. Zygmunta Haupta — baner

    3. Festiwal im. Zygmunta Haupta — baner