Książki miesiąca — październik 2017

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
28 września 2017

Oddział dla Dzieci

Okładka książki

Kucharska Nikola

Opowiem ci, mamo, co robią koty / za kotami skradała się Nikola Kucharska / [ilustracje Nikola Kucharska ; teksty Nikola Kucharska, Joanna Wajs]. Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2016.— [30] stron : ilustracje kolorowe ; 28 cm.

Opowiem Ci, mamo, co robią koty to fantastyczna kocia encyklopedia pisana z myślą o najmłodszych czytelnikach. Już od pierwszych stron książki poznajemy jej głównych bohaterów — Maćka, jego rodzinę i znajomych oraz zwierzęta. To bardzo ważne, aby wszystkich zapamiętać, bowiem kolejne karty publikacji przedstawiają historie wcześniej poznanych postaci.

Książka zawiera mnóstwo interesujących ilustracji oraz pobudzających do myślenia ćwiczeń. Czytelnik ma za zadanie m.in. odnaleźć złoszczącego się Gbura, wskazać różnice czy zakreślić drogę do domu. Największą jednak uwagę przyciąga duży rysunek kota zatytułowany „Co w kocie siedzi, czyli pół żartem, pół serio o kociej anatomii”, który w humorystyczny sposób przedstawia wnętrzności kota. Pod bródką pupila, tam, gdzie najczęściej go drapiemy, znajduje się mechanizm mruczący, a niżej syndrom drapania mebli. Jest też trochę faktów i ciekawostek. Wiecie, jaka jest fachowa nazwa kocich wąsów i do czego one służą? Tego i wielu innych interesujących rzeczy dowiecie się z tej książki.

Opowiem ci, mamo, co robią koty to lektura, która gwarantuje dużą dawkę humoru i dobrej zabawy dla całej rodziny, a przy okazji pogłębia wiedzę o kotach. Spodoba się i maluchom, i nieco starszym dzieciom.

poleca Małgorzata Kliś 


Wypożyczalnia dla Dorosłych

Okładka książki

Kondō Marie

Magia sprzątania / Marie Kondo ; [przekład Magdalena Macińska]. Warszawa : Muza, 2016. — 221, [3] strony ; 21 cm.

Magia sprzątania to poradnik, w którym autorka udziela wielu praktycznych porad, w jaki sposób przeprowadzić gruntowe porządki w swoim domu. Sprzątając codziennie po trochę, można to robić bez końca. Marie Kondo — japońska ekspertka od sprzątania — uczy, że jedynie gruntowe porządki sprawią, że dom będzie wysprzątany, a stosując jej metodę, bałagan nie powróci.

Głównym założeniem metody KonMari jest pozbycie się nadmiaru rzeczy w krótkim czasie. Według autorki daje to motywację do utrzymania porządku na zawsze i na zmianę swojego życia. Jeśli masz problem z bałaganem w swoim domu, a może i życiu, i nie masz pomysłu, co zrobić, by poczuć wolność w swoim otoczeniu, to jest to obowiązkowy poradnik dla Ciebie.

poleca Jolanta Stawiarska


Czytelnia Główna

Okładka książki

Kultura pogranicza wschodniego. Zarys encyklopedyczny / pod red. Tadeusza Budrewicza, Tadeusza Bujnickiego i Jerzego Stefana Ossowskiego ; [aut. haseł Antoni Aleksandrowicz et al.]. Warszawa : Wydawnictwo DiG, 2011. — 518 s. : il. ; 25 cm.

Ta ponad pięćsetstronicowa publikacja to fantastyczne kompendium wiedzy o kulturze, sztuce, literaturze i nauce wschodniego pogranicza dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz II Rzeczypospolitej (do 1939 roku), czyli tzw. Kresów Wschodnich. Terenów, na których obecnie znajdują się niepodległe państwa: Ukraina, Białoruś, Rosja, Litwa i Łotwa oraz (w mniejszym stopniu, ale w równie ważnym zakresie) Mołdawia i Estonia. Opisany jest zatem obszar ogromny, bowiem od Bałtyku po Morze Czarne i od Bugu po Dniepr. Ogromny i bardzo zróżnicowany nie tylko pod względem przyrodniczo-klimatycznym, lecz także poczucia tożsamości mieszkańców. Język, obyczaje i kultura miały tam okresy stabilizacji, ale i dynamicznych zmian, powodujących przemieszczanie się ludności, mieszanie dialektów, religii czy nawet codziennych narzędzi pracy. Zmieniała się nie tylko mentalność ludzi, lecz także granice państw, zasięg i organizacja instytucji religijnych. Czytelnik otrzymuje bardzo dobrze przygotowaną publikację, która może stanowić pomost pomiędzy różnymi sposobami rozpoznawania rozległej i skomplikowanej problematyki wschodniego pogranicza.

poleca Judyta Rosin


Filia Zawodzie

Okładka książki

Mattanza Alessandra

Mój Paryż. Słynni Paryżanie opowiadają o swoim mieście / teksty Alessandra Mattanza ; tłumaczenie Jacek Sikora. Warszawa : Burda NG Polska : National Geographic Society, copyright 2016.— 255, [1] strona : ilustracje kolorowe ; 22 cm.

Ville Lumiére — Miasto Światła — każdego wieczora zamienia się w oświetloną scenę, na której wciąż rozgrywa się spektakl pełen fascynacji, elegancji i niepowtarzalnego stylu życia. Żaglowiec i łacińska dewiza w herbie miasta — fluctuat nec mergitur („rzuca nim fala, lecz nie tonie”) — sugerują trwałość metropolii.

W odkrywaniu i zrozumieniu Paryża, poznaniu zabytków i plenerów, uchwyceniu scenek z codziennego życia w różnych dzielnicach miasta czytelnikowi pomoże autorka książki Alessandra Mattanza oraz opowieści, którymi zechcieli się podzielić słynni paryżanie — z urodzenia bądź wyboru — m.in. szef kuchni i właściciel restauracji Joël Robuchon, stylista Elie Saab, aktorka filmowa i teatralna Isabelle Huppert, reżyser filmowy Jean-Jacques Annaud, ikona baletu Marie-Claude Pietragalla, wielki Claude Lelouch oraz wielu innych.

Polecam miłośnikom Paryża, ciekawym świata oraz zainteresowanym losami ludzi sukcesu. Również Ci, którzy mają w planach podróż, znajdą obok przepięknych zdjęć Paryża cenne wskazówki oraz ciekawe informacje o mieście, w którym się znajdują.

poleca Barbara Warywoda