Czarne Złoto w Gorlicach — finał
Uczestników LARP-ów historycznych zapraszamy na finał projektu Czarne Złoto.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach jest partnerem przy realizacji projektu pn. Czarne Złoto, którego inicjatorem jest Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej — stowarzyszenie, którego misją jest edukacja kulturalna oraz popularyzowanie historii w celu zwiększenia świadomość narodowej i europejskiej, a także krzewienie postaw patriotycznych, w szczególności poprzez odtwarzanie dawnej polskiej kultury i obyczajów.
Jest to zadanie realizowane w ramach programu operacyjnego Patriotyzm Jutra (IX edycja programu realizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie) przy wsparciu Miasta Gorlice. Projekt jest skierowany do uczniów klas trzecich gimnazjów z Miejskich Zespołów Szkół w Gorlicach. Głównym celem działania jest popularyzacja wśród młodych mieszkańców miasta historii galicyjskiego górnictwa naftowego — ze szczególnym uwzględnieniem zagłębia gorlickiego — za pomocą jednego z narzędzi edukacji pozaformalnej, jakim jest metoda LARP.
LARP historyczny pozwala opowiedzieć dzieje społeczne i gospodarcze oczami pojedynczych bohaterów. Każdy z uczestników wcieli się w rolę jednego bohatera, który będzie zajmował inne miejsce w gorlickim mikrokosmosie. Wykorzystanie tej metody pozwala edukować, wykorzystując emocje, a także nastawić uczniów na wartości przeżywania i doświadczania przeszłości.
Udział w warsztatach i tworzenie nowych narzędzi umożliwi młodym ludziom włączyć się w budowanie lokalnej pamięci. Projekt ma także na celu upamiętnienie 130. rocznicy powołania Krajowego Towarzystwa Naftowego w Gorlicach.
Dnia 17 listopada 2017 r. w MBP w Gorlicach obędzie się finał projektu, w którym weźmie udział 50 laureatów pierwszego etapu realizowanego w październiku br. w MZS nr 1, MZS nr 3, MZS nr 4, MZS nr 5 oraz MZS nr 6 w Gorlicach (197 uczestników). Dnia 18 listopada w MBP w Gorlicach odbędą się warsztaty z tworzenia własnych scenariuszy LARP-ów historycznych. Uczestnicy projektu zdobędą umiejętności i wiedzę pozwalające im tworzyć własne gry, które z powodzeniem będzie można wykorzystywać w edukacji historycznej i regionalnej.