„Bo każdy anioł ma skrzydła pełne roboty” — relacja z warsztatów literackich z elementami biblioterapii

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 grudnia 2017

„Anioły pilnują nas, za ręce łapią nas cały czas. I zamiast czasem odwrócić wzrok, za nami łażą krok w krok”. O tych boskich skrzydlatych posłańcach rozmawialiśmy na kolejnym spotkaniu zrealizowanym w ramach projektu „Książka ma moc”, który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, priorytet „Partnerstwo dla książki”. Na warsztaty literackie z elementami biblioterapii zatytułowane „Bo każdy anioł ma skrzydła pełne roboty” zaprosiliśmy klasę 3 c z MZS nr 6 w Gorlicach.

Kim są nasi stróże? Czy każdy ma swojego anioła? Kiedy najbardziej możemy odczuć ich obecność? Szukając odpowiedzi na te pytania, sięgnęliśmy do wielu źródeł. Motyw anioła od wieków jest obecny w naszej chrześcijańskiej kulturze. Wiemy o ich istnieniu zarówno z kart Biblii, z biografii świętych, jak i z opowiadań ludzi, którzy po prostu spotkali anioła. Ci duchowi posłańcy są przedstawiani na obrazach i rzeźbach, są tematem dla literatury, filozofii, etyki. W Starym i Nowym Testamencie odnajdziemy wiele fragmentów, w których aniołowie ingerowali w życie ludzi. A czy w dzisiejszych czasach także mają skrzydła pełne roboty? Według uczestników warsztatów czasami aniołowie przybierają ludzką postać — to te osoby, które się nami opiekują, chronią od złego i pragną naszego dobra.

Ludzie również doświadczają w swoim życiu pomocy aniołów. Takie historie opisuje Ewa Stadtmüller w książce A jak Anioł. Uczniowie wysłuchali opowiadania Anioł z Leśniowa, w którym bohaterowie mogli liczyć na anielską interwencję. Każdy z nas jest inny i potrzebuje innego rodzaju wsparcia czy ochrony. Dlatego też i anioł powinien dopasować się do charakteru swojego podopiecznego. Dzieci miały okazję „podpowiedzieć” swoim stróżom, jakiej pomocy od nich oczekują.

Każdy może być aniołem dla drugiego człowieka. Czasem nawet z pozoru drobny gest znaczy bardzo wiele. Podczas zabawy uczniowie stworzyli sieć dobrych cech, działań i uczynków, którymi mogliby podzielić się z innymi. Dobroć, szacunek, empatia, przyjaźń, pomoc, uśmiech, dobra rada, odpowiedzialność czy troska — to tylko niektóre z nich. Zawsze możemy liczyć na wsparcie naszego anioła stróża, jednak warto pamiętać, że i my sami możemy go komuś udzielić.

	kolejne spotkanie w ramach projektu „Książka ma moc”		ustalamy kontrakt		ustalamy kontrakt		nasi goście — uczniowie z MZS nr 6 		uczniowie podpisują kontrakt 		zabawa integracyjna 		losowanie cukierków i opowiadanie o sobie w zależności od wylosowanego koloru		losowanie cukierków i opowiadanie o sobie w zależności od wylosowanego koloru		losowanie cukierków i opowiadanie o sobie w zależności od wylosowanego koloru		Warsztaty dla dzieci z robotami Finch		pogadanka o aniołach		pogadanka o aniołach 		prowadząca spotkanie przedstawia informacje o aniołach		uczniowie oglądają obrazy przedstawiające anioły	 	prowadząca spotkanie czyta opowiadanie Anioł z Leśniowa 		uczniowie podają cechy swojego anioła 		uczniowie podają cechy swojego anioła 		uczniowie podają cechy swojego anioła 		zabawa kłębek dobrych cech 		zabawa kłębek dobrych cech 		zabawa kłębek dobrych cech 		zabawa kłębek dobrych cech 		podsumowanie spotkania		słodki poczęstunek		słodki poczęstunek		plakat promujący spotkanie