Żywa historia Gorlic — wywiad z panią Haliną Kopij
Wywiad z panią Haliną Kopij dotyczący losów członków rodzin Kmiecików i Czajków, którzy zostali zamordowani przez hitlerowców za ukrywanie Żyda Morgistera.
Halina Kopij (z domu Kmiecik)
Urodzona 1 czerwca 1943 roku w Krygu. Córka Marii i Zygmunta Kmiecików, którzy zostali rozstrzelani przez Niemców (razem wujkiem Adamem Czajką) za ukrywanie Żyda Morgistera. Wujek pani Haliny Kopij — wówczas dwunastoletni Stanisław Czajka — również został zatrzymany, ale na szczęście ocalał. Stanisław Czajka zajął się wychowaniem Haliny Kopij i jej siostry Barbary. Niestety, dziewczynki znalazły się w Domu Dziecka w Zagórzanach, a potem w Domu Dziecka w Przemyślu. Pani Halina Kopij pracowała w Kopalni KWB Turów, obecnie jest na emeryturze. Siostra Barbara zmarła w Ostrowcu w Woj. zachodniopomorskim koło Myśliborza. Dnia 26 października 2017 roku w Starostwie Powiatowym w Gorlicach pani Halina Kopij odebrała w imieniu rodziny 4 Krzyże Komandorskie Orderu Odrodzenia Polski nadane pośmiertnie przez prezydenta Andrzeja Dudę. Pani Halina Kopij, zostawiając w szkole w Krygu order Adama Czajki, napisała, że ma nadzieję, że krygowianie nie zapomną o rodzinie Kmiecików i Czajków.
Wywiad z panią Haliną Kopij przeprowadzony 26 października 2017 roku w Domu Nauczyciela w Gorlicach przez Urszulę Karasińską (pracownika MBP w Gorlicach) w obecności męża pani Haliny Kopij.
Spis treści:
00:00:30 — „rodziców i dwóch wujków zabrało gestapo 2 kwietnia 1943 roku”
00:01:30 — „cała trójka nie wróciła do domu — zostali zamordowani”
00:02:20 — siostrami–sierotami Barbarą (urodzoną w 1941 roku) i Haliną (urodzoną w 1943 roku) opiekowała się ciotka Ludmiła i siedemnastoletni wówczas wujek Stanisław Czajka
00:02:50 — poszukiwanie grobów rodziców
00:03:40 — „jestem szczęśliwa, że obraliśmy miejsce, gdzie spoczywają” (Warzyce)
00:04:00 — tułaczka sióstr: u wujka Staszka, u rodziny babci, w Domu Dziecka w Zagórzanach, w Domu Dziecka w Przemyślu
00:05:15 — wizyta w Krygu w Szkole Podstawowej i pozostawienie tam Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski przyznanego pośmiertnie wujkowi Adamowi Czajce
00:06:30 — tablica pamiątkowa Czajków i Kmiecików w Bazylice Opatrzności w Toruniu
00:08:00 — „pradziadek był ułanem”
00:08:30 — „historii rodzinnych muszę szukać sama, ale ludzie dalej boją się o tamtych czasach opowiadać”
00:09:30 — „wujek Staszek chciał mi coś ważnego przekazać, ale nie zdążył”