Relacja ze spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki
Książki obrazkowe dla młodzieży to rzadkość, bowiem większość tego typu publikacji jest skierowana do dzieci. Picturebook Anny Höglund pt. O tym można rozmawiać tylko z królikami została wyróżniona w Szwecji wieloma znaczącymi nagrodami, m.in. za najlepszą książkę obrazkową roku oraz za najlepszą książkę artystyczną roku. Ta słowno-obrazowa opowieść o poczuciu wyobcowania i inności wywarła na Klubowiczach duże wrażenie. Według nich to jedna z tych lektur, które ze względu na treść i obraz porusza, skłania do refleksji i na długo pozostaje w pamięci. A o czym opowiada? O dojrzewaniu. Proces adolescencji to trudny czas dla większości nastolatków. Trzynastoletni bohater książki, podobnie jak wielu młodych ludzi w jego wieku, czuje się zagubiony, nierozumiany i samotny.
„Gdy spojrzałem w górę , nad światem wypisane było słowo: bezsens. Wszystko to bezsens. Właściwie lubię innych ludzi. Ale potrzebuję być sam, żeby się nie rozpłynąć lub nie zacząć myśleć tak jak ktoś, z kim akurat znajduję się w pokoju”.
Mało komfortowe jest życie, gdy jest się innym i bardzo wrażliwym. Tego się nie wybiera. Jak zauważyły Klubowiczki bohaterowi jest trudno z tym, że nie utożsamia się ze swoimi rówieśnikami, nie czuje z nimi więzi. Według niego inność wyklucza go z grona znajomych. Ale czy tak jest naprawdę? Czy jest jakiś sposób, by odnaleźć się w tej mrocznej i nieprzystępnej dla „królików” rzeczywistości?
— Człowiek składa się ze wszystkich swoich lat — mówi dziadek. — Dlatego im jest starszy, tym jest mu lepiej.
Naszym zdaniem ta wyjątkowa lektura adresowana głównie do młodzieży pokazuje, że wokół nas jest wielu zagubionych, wrażliwych nastolatków i nikt nie musi czuć się dziwolągiem tylko dlatego, że jest inny niż reszta osób w jego wieku. Polecamy!
Kolejne spotkanie MDKK odbędzie się 28 marca o godz.16.00 w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. Naszą klubową lekturą będzie książka N. Shustermana i E. Elfmana pt. Strych Tesli. Serdecznie zapraszamy