„Proces” — relacja z wernisażu fotografii autorstwa Bartłomieja Kiełtyki

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
11 kwietnia 2019

Mistrzowie fotografii wolą kliszę. Jest to materiał, który pozwala spokojniej i więcej myśleć. Nakazuje zatrzymać się na chwilę, by tę chwilę zatrzymać — przewrotny proces tworzenia zdjęć, którego nierozerwalnym elementem jest oczekiwanie. Czas cierpliwości, pokory i niepewności, bo efekt pojawia się na końcu procesu.

Analogowe fotografie powstają w procesie. Mamy więc do czynienia z rękodziełem, fotograficzną sztuką zatrzymaną na papierze. Fotograf swoim dotykiem składa autograf na każdym zdjęciu, czyniąc go tym samym unikatowym. I z takimi unikalnymi zdjęciami mieliśmy okazję spotkać się w miniony czwartek (11 kwietnia 2019 roku), bowiem w galerii Na Piętrach MBP jest eksponowana wystawa analogowych, czarno-białych fotografii utalentowanego gorliczanina Bartłomieja Kiełtyki.

Można zapytać, dlaczego fotografii analogowych? Ponieważ niedoskonałości fotografii analogowej sprawiają, że możliwe jest pokazanie fragmentu prawdy. Rzeczy idealne nie wywołują tylu emocji co te poszarpane, kanciaste, krzywe, niedoskonałe. Bartłomiej Kiełtyka fotografując nieidealność, fotografuje sztukę — czarno-białą, typograficzną, topograficzną, uliczną, brudną, przypadkową, ale przemyślaną. Prezentowane na wystawie fotografie łączy nie tylko technika analogowa wykonana na filmie 35 mm, lecz także czarno-biała wizualna spójność odnajdowana na terenie Beskidu Niskiego. Spójność odkrywana z łatwością, bowiem wrażliwość artystów jest głębsza i wyrazistsza — Bartłomiej Kiełtyka to także plastyk, malarz i grafik, co z pewnością również wyznacza jego horyzonty artystyczne.

Negatyw otwiera świat niedoskonałej, ale autentycznej plastyki, która zdarza się tylko raz, nad którą nie można mieć kontroli. Niedoskonałość, błąd, przypadek, brak retuszu, paprochy i plamy na zdjęciach, prześwietlone czy nieostre kadry — to wspólny mianownik mistrzów fotografii. A mistrzem staje się ten, kto popełnił najwięcej błędów. Czy Proces można nazwać mistrzowską próbą analogowej fotografii? Moim zdaniem tak.

Dyrektor MBP w Gorlicach otwiera wystawę w asyście autora Publiczność zgormadzona w galerii Na Piętrach Autor i dyrektor MBP Publiczność pod Czytelnią Główną MBP Autor oddaje kwiaty narzeczonej Wystawa starych aparatów fotograficznych  Publiczność zgormadzona w galerii Na Piętrach Fragment ekspozycji Publiczność zgormadzona przy schodach na parter Publiczność zgormadzona przy sekretariacie Autor wraz z rodziną Publiczność zgormadzona w galerii Na Piętrach Publiczność pod Czytelnią Główną MBP Bartłomiej Kiełtyka rozmawia z fotografikiem Jackiem Kosibą Fragment ekspozycji Bartłomiej Kiełtyka rozmawia z fotografikiem Jackiem Kosibą i z Bogusławem Kuciakowskim Fragment ekspozycji Autor wraz z rodziną Rodzina autora wpisuje się do księgi pamiątkowej Narzeczona autora wpisuje się do księgi pamiątkowej Autor wpisuje się do księgi pamiątkowej