BiblioLAB Gorlice — miejsca, ludzie, inspiracje — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
15 listopada 2019

 

 

Miejsce — Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach, ludzie — ponad 70 bibliotekarzy, inspiracje — pomysły, nowe technologie — tak można podsumować drugi małopolski BiblioLAB.

Hasło tegorocznego — Biblioteka, miejsca, ludzie, inspiracje — jak stwierdził Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor WBP w Krakowie, najpełniej odzwierciedla różnorodne działania bibliotekarzy. Konstruktywnej wymiany doświadczeń, energii i kreatywności życzyli uczestnikom BiblioLABu Maria Gubała — Starosta Powiatu Gorlickiego, Aleksander Augustyn kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Gorlice i dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu — Tadeusz Mikrut.
To wyjątkowe wydarzenie rozpoczęły dwie prelekcje doświadczonych bibliotekarek. Jolanta Janiec z Miejskiej Biblioteki w Hrubieszowie podzieliła się refleksją o  tym, jak ważne jest drzemiące w nas poczucie sprawczości i podążanie swoją drogą, zaś Magda Miller mówiła o budowaniu prestiżu zawodu w niesprzyjających okolicznościach.
Uczestnicy zjazdu wzięli udział w wykładach, sesjach dobrych praktyk i warsztatach skoncentrowanych wokół tematów związanych z funkcjonowaniem biblioteki, pracą z jej użytkownikami (dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i seniorami). Wszystkie były prowadzone przez bibliotekarzy — pasjonatów i praktyków.

Jak u najmłodszych kształtować umiejętność poszukiwania wiedzy i rozwijać zainteresowania nauką? W jaki sposób zaktywizować wokół biblioteki różne grupy społeczne? Jak wyszukiwać relewantne informacje, znajdować ciekawe miejsca w sieci i kreatywnie pracować z tekstem, nie tylko literackim? W jaki sposób organizować przestrzeń w bibliotece, by była przyjazna i bezpieczna dla czytelników z dysfunkcją wzroku? Czy wirtualna rzeczywistość, gry biblioteczne i escape roomy mogą stanowić uzupełnienie oferty i dobrą promocję? Jakie aplikacje wykorzystać do prowadzenia zajęć, szkoleń czy warsztatów? O jakie granty aplikować, aby realizować potrzeby czytelników? Czy 12 różnorodnych wystąpień wystarczyło, by uzyskać odpowiedzi na te pytania? Wszystko wykorzystam! — tak podsumowali je uczestnicy  BiblioLABu.

Dziękujemy wszystkim trenerom, prelegentom za inspirujące warsztaty, uczestnikom za energię i kreatywną wymianę myśli. Czy będzie kolejna edycja? Mamy nadzieję, że tak i że w przyszłym roku także spotkamy się w Gorlicach!

BiblioLAB — zjazd lokalny dla bibliotekarzy z Małopolski był częścią ogólnopolskiego cyklu BiblioLAB 2019 organizowanego przez Stowarzyszenie LABIB oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Patronatu honorowego udzielili Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla oraz Starosta Gorlicki Maria Gubała. Patronat medialny zapewniły gorlickie media: Trendy Radio i GORLICE.TV.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie BiblioLab Gorlice 2019

    BiblioLab Gorlice 2019