Proza na 6. Festiwalu im. Zygmunta Haupta

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 września 2020

Waldemar Bawołek, Maciek Bielawski, Olga Hund, Mikołaj Łoziński, Mira Marcinów, Wojciech Nowicki, Zyta Rudzka, Barbara Sadurska, Dominika Słowik to autorzy i autorki, których miłośnikom literatury nie trzeba szczególnie przedstawiać. W tym roku, w dniach 23–27 września, spotkamy się z nimi w gościnnych progach Gorlickiego Centrum Kultury, żeby porozmawiać o książkach, o ich pracy i świecie.

Spotkania z autorami i autorkami prozy rozpoczynamy w środę, 23 września o godz. 15:00, rozmową z WALDEMAREM BAWOŁKIEM. Spotkanie poprowadzi Andrzej Stasiuk. Wspomnienia bliskich, którzy umarli, mierzenie się z lękami i żalem, z samotnością, to uniwersalne doświadczenia, z którymi będziemy próbowali się skonfrontować. Również w środę, 23 września o godz. 20:00, odbędzie się spotkanie z MIKOŁAJEM ŁOZIŃSKIM, laureatem Paszportu „Polityki” za Książkę i nominowanym do Nagrody Literackiej Nike 2020 za ostatnią powieść Stramer, której poświęcone będzie spotkanie. Twórca powieści o losach żydowskiej rodziny w międzywojennym Tarnowie będzie rozmawiał z Pauliną Małochleb.

W czwartek, 24 września o godz. 17:00, odbędzie się spotkanie z MAĆKIEM BIELAWSKIM, poświęcone książce Doktor Bianko i inne opowiadania. Z autorem 19 mikrohistorii rozmawiał będzie Wojciech Bonowicz. Tego samego dnia o godz. 18:30 posłuchamy rozmowy Pauliny Małochleb z OLGĄ HUND, autorką książki Psy ras drobnych. Dla tych, którzy książki jeszcze nie znają, na zachętę mamy komentarz Ziemowita Szczerka: „Czyta się z wypiekami, śmiechem i przerażeniem. Świetna na wakacje, do lasu, do autobusu, do grobu, na depresję i zbyt dobry humor. Wykręca mózg.”

W piątek, 25 września spotkamy się o godz. 20:00 z DOMINIKĄ SŁOWIK, autorką nagradzanej książki Zimowla. Autorka, którą po pierwszej książce Atlas: Doppelganger pytano, czy czuje się drugą Masłowską lub polskim Marquezem, po kolejnej, nagrodzonej, m.in. Paszportem „Polityki” książce Zimowla, konsekwentnie pozostaje Dominiką Słowik. My spojrzymy na jej świat z perspektywy polskiego Twin Peaks. Spotkanie poprowadzi Justyna Sobolewska.

W sobotę, 26 września czekają nas dwa spotkania. O godz. 14:00 MIRA MARCINÓW, autorka Bezmatka w rozmowie z Wojciechem Bonowiczem opowie o stracie i pustce, z których robi literaturę: transową, mocną, dowcipną, a jednocześnie drżącą, okrutnie szczerą, pełną czułości i tęsknoty. Natomiast o godz. 20:00 spotkamy się z BARBARĄ SADURSKĄ, żeby porozmawiać o książce Mapa, na którą składa się 7 opowiadań połączonych motywem piętnastowiecznej mapy świata. Krańce świata, kuszące białe plamy i inne terytoria staną się punktem wyjścia do rozmowy, którą poprowadzi Darek Foks.

W ostatnim dniu Festiwalu, w niedzielę o godz. 17:00, spotkamy się z WOJCIECHEM NOWICKIM, autorem książki Cieśniny. Nad dromomanią, czyli obłędem wędrowczym twórca będzie zastanawiał się wraz z Andrzejem Stasiukiem. I na koniec spotkań z prozą, o godz. 18:30 ZYTA RUDZKA, autorka Krótkiej wymiany ognia (Nagroda Literacka Gdynia 2018) rozmawiać będzie z Darkiem Foksem o skandalach starości.

6. Festiwal im. Zygmunta Haupta odbywa się w dniach 23–27 września 2020 roku. W zakładce PROGRAM (http://www.festiwalhaupta.pl/program-2020) można się zapoznać ze szczegółowym harmonogramem Festiwalu. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU (https://www.facebook.com/ZygmuntHauptFestival) i INSTAGRAMIE (https://www.instagram.com/hauptfestival).

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Plakat

    Plakat