BiblioLAB Małopolska 2020 „Myśl globalnie, działaj lokalnie — biblioteki po COVID” — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
13 października 2020

 

Już po raz trzeci bibliotekarze z województwa małopolskiego uczestniczyli w lokalnym zjeździe pasjonatów książki — BiblioLAB. W tym roku, wyjątkowo ze względu na epidemię COVID-19, wydarzenie to odbyło się w formule hybrydowej, online — oficjalne otwarcie i debata podsumowująca, stacjonarnie — w małych grupach warsztatowych (w Gorlicach i Krakowie).

Bibliotekarze z powiatu gorlickiego dzielili się wiedzą i mnożyli pomysły podczas warsztatu pn. „Komunikacja empatyczna”, który poprowadziła Magdalena Zowsik — trenerka komunikacji i rozwoju osobistego (posiada tytuł Competent Communicator i Competent Leader uzyskany w organizacji Toastmasters International, ukończyła Studium Porozumienia bez Przemocy oraz Trening świadomości ciała, myśli, emocji, relacji).

Jak ważna w dzisiejszym świecie jest empatyczna komunikacja z ludźmi, a szczególnie z użytkownikami bibliotek z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać. Poprzez język możemy przekazywać innym swoje myśli, oddziaływać na zachowania i budować pozytywne relacje. W komunikacji z ludźmi, zarówno z osobami bliskimi, współpracownikami, czy klientami, często napotykamy na wyzwania. W trudnych sytuacjach jedni dzielą się swoimi uczuciami wprost, co inni mogą interpretować jako atak. Niektórzy wycofują się i milczą, co może być odebrane jako brak szczerości. Powtarzające się nieporozumienia mogą prowadzić do napięć i narastania konfliktów. Jak temu zaradzić? Jak znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia i zbudować dobre, świadome relacje? Sposobem na to może być komunikacja empatyczna wg modelu Porozumienia bez Przemocy (NVC — od Nonviolent Communication).

Zdaniem Marshalla Rosenberga: „Konflikty rodzą się z przekonania, że jest tylko jeden sposób zaspokojenia danej potrzeby”. Porozumienie bez Przemocy pozwala na pełne i szczere wyrażenie siebie przy zachowaniu szacunku dla granic drugiej osoby. Bowiem, kiedy otworzymy się na własne potrzeby i na potrzeby innych, powstanie przestrzeń na tworzenie relacji opartych na współpracy i wsparciu. Trenerka przedstawiła cztery kroki w modelu komunikacji empatycznej. Są nimi obserwacja, uczucia, potrzeby i prośba. Uczestnicy warsztatu pracując indywidualnie bądź w grupach, przećwiczyli poszczególne jej elementy, poznali sprzymierzeńców i zabójców empatii oraz dowiedzieli się na czym polega słuchanie empatyczne.

Dziękujemy prelegentce za inspirujące warsztaty, uczestnikom za energię i kreatywną wymianę myśli. Czy będzie kolejna edycja BiblioLAB-u? Mamy nadzieję, że tak i że w przyszłym roku także spotkamy się w Gorlicach!

5434 — Gorlicki BiblioLAB rozpoczęty 5435 — uczestnicy warsztatów pt. „Komunikacja empatyczna” 5436 — uczestnicy warsztatów pt. „Komunikacja empatyczna” 5439 — uczestnicy warsztatów pt. „Komunikacja empatyczna” 5441 — filary komunikacji empatycznej 5444 — materiały z warsztatów 5445 — ćwiczenia dla uczestników warsztatów 5448 — prelekcja 5451 — prelegentka Magdalena Zowsik 5457 — prelegentka Magdalena Zowsik

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Zdjęcie

    Zdjęcie