Ameryka Południowa, Chile, Wyspa Wielkanocna — spotkanie z Marią Zielińską — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
27 lutego 2024

Podróże z pewnością kształcą. Jak mawiał Henry Miller: „Cel podróży to nie jest miejsce, do którego zmierzasz, ale nowa perspektywa z jaką patrzysz na świat”. Swoimi wspomnieniami, opisami i zdjęciami, dała temu dowód pani Maria Zielińska. 

Podróżniczka we wtorkowe popołudnie opowiedziała przybyłym do sali Pod Sową gościom, o swojej wyprawie na południowoamerykański kontynent, którą odbyła w 2015 roku.

Pani Maria Zielińska to admiratorka podróży i górskich wędrówek. Intrygują ją tradycje, kultura i przyroda innych krajów — odwiedziła ich dotąd blisko 90, a świat wciąż stoi przed nią otworem.
Spotkanie rozpoczął prezes Koła Miejskiego PTTK — Zdzisław Halibożek. Następnie głos zabrała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach — Joanna Kalisz-Dziki, która przywitała zgromadzonych i nawiązała do symbolicznej daty spotkania. Otóż 27 lutego to ważna data dla MBP w Gorlicach — w tym dniu, w 1948 roku nasza książnica została zarejestrowana pod nazwą Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Gorlicach. Dyrektor następnie przedstawiła prelegentkę, która jak się okazało, posiada nie tylko ogromne doświadczenie podróżnicze, ale również zawodowe.

Nasza gościni życie zawodowe związała z Bankiem Spółdzielczym w Łużnej i w Gorlicach. Była również dyrektorem i prezesem Zarządu Banku Spółdzielczego w Gorlicach, członkinią Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Gorlicach, od 2022 r. pełni funkcję zastępcy prezesa Komisji Rewizyjnej w tejże organizacji. Jest członkinią Zarządu Stowarzyszenia Uniwersytet Złotego Wieku w Gorlicach oraz Gorlickiej Rady Seniorów. Od wielu lat angażuje się również w pracę Gorlickiego Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Bohaterka spotkania barwnie opowiadała o tajemniczej Wyspie Wielkanocnej z posągami Moai, polu gejzerów El Tatio na pustyni Atacama w Chile (region Valparaíso), ekstremalnym dojściu do wodospadu Salto Grande, czy trekkingu pod Lodowiec Grey, przy niezwykle kapryśnej patagońskiej aurze. To tylko niektóre elementy wyprawy, w którą uczestnicy spotkania wyruszyli z podróżniczką. Nie brakowało opisów miejscowych zwyczajów, historii, spostrzeżeń, które wywoływały określone emocje i demaskowały różnorodność kulturową tubylców. Podróżniczka zaprezentowała także przywiezione z podróży pamiątki — kamienną figurkę Moai oraz wisiorek.
Epilogiem wieczoru był wiersz pt. Teatr bogów z tomiku Kamienie Chile, autorstwa chilijskiego poety, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1971 roku — Pabla Nerudy, który przeczytała dyrektor MBP w Gorlicach.

Serdecznie dziękujemy prelegentce za wspaniałe spotkanie, życzymy kolejnych, udanych podróży i jeszcze więcej cudownych wspomnień.

prezes Koła Miejskiego PTTK — Zdzisław Halibożek i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach — Joanna Kalisz-Dziki rozpoczynają spotkanie prezes Koła Miejskiego PTTK — Zdzisław Halibożek i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach — Joanna Kalisz-Dziki rozpoczynają spotkanie Maria Zielińska opowiada o podróży Maria Zielińska opowiada o podróży Maria Zielińska opowiada o podróży Maria Zielińska opowiada o podróży uczestnicy spotkania przeglądają pocztówkę — pamiątkę z podróży prelegentki drzwi Sali Pod Sową z plakatem spotkania, w tle uczestnicy spotkania dyrektor MBP w Gorlicach czyta wiersz autorstwa chilijskiego poety, Pabla Nerudy dyrektor MBP w Gorlicach wręcza różę Marii Zielińskiej Maria Zielińska pozuje z pamiątką — figurką małego Moai Maria Zielińska opowiada o wisiorku — pamiątce z podróży awers i rewers spotkania w księdze pamiątkowej MBP Maria Zielińska wpisuje się do księgi pamiątkowej Maria Zielińska podpisuje plakat Uczestnik spotkania wpisuje się do księgi pamiątkowej MBP

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Maria Zielińska na scenie pozuje z pamiątką — figurką małego Moai i przewodnikiem po Chile

    Maria Zielińska na scenie pozuje z pamiątką — figurką małego Moai i przewodnikiem po Chile