„Józef Piłsudski w prasie okresu międzywojennego” — relacja z otwarcia wystawy ze zbiorów Kaspra Świerzowskiego

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
4 maja 2017

„Trudne czasy potrzebują wielkich ludzi, którzy potrafią wykorzystać wiatr historii. Józef Piłsudski w XX wieku odnalazł drogę, którą poprowadził Polskę do niepodległości”. Jak sam pisał: „Tak żyć, jak żyłem, warto było…”. „Niezłomny bojownik o wolność i niezawisłość Polaków” Marszałek Józef Piłsudski jest jednym z patronów roku 2017. Wybitny działacz niepodległościowy, konspirator i zesłaniec, charyzmatyczny przywódca, wizjoner i strateg, żołnierz, polityk, mąż stanu przyszedł na świat 150 lat temu — 5 grudnia 1867 roku w Zułowie na Wileńszczyźnie.

Wystawą „Józef Piłsudski w prasie okresu międzywojennego” Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach włączyła się w obchody roku Piłsudskiego. W galerii Na Piętrach zostały zaprezentowane unikatowe zbiory z prywatnej kolekcji Kaspra Świerzowskiego — bibliofila i kolekcjonera — dotyczące Pierwszego Marszałka Polski. Kasper Świerzowski jest m.in. członkiem towarzystw bibliofilskich w Krakowie, Łodzi, Lublinie oraz Kawalerem Orderu Białego Kruka ze Słonecznikiem — prestiżowego odznaczenia bibliofilskiego. Starodruki, stary ekslibris polski i z Polską związany, wydawnictwa towarzystw bibliofilskich oraz świadectwa dokumentujące polską drogę do niepodległości — książki, znaczki kwestarskie ze zbiórek ulicznych na cele Legionów, nalepki okienne, widokówki, znaki i oznaki organizacji niepodległościowych, formacji paramilitarnych i wojskowych — to główne obszary jego zainteresowań.

Wystawa „Józef Piłsudski w prasie okresu międzywojennego” to tylko fragment jego bogatej kolekcji. Ekspozycja jest podzielona na cztery części: „Legiony Polskie — droga do niepodległości”, „Życie prywatne i działalność polityczna”, „Człowiek legenda — Józef Piłsudski w literaturze i sztuce” oraz „Na progu wieczności — kult Józefa Piłsudskiego”. Prezentowane materiały to oryginalne wycinki prasowe, fragmenty bądź całe numery czasopism z okresu międzywojennego, m.in. z: „Ilustrowanego Kuryera Codziennego”, „Kuryera Literacko-Naukowego”, „Gazety Polskiej”, „Wiadomości Literackich” czy „Polski Niepodległej”. Poszczególne wątki ukazują Naczelnika Państwa jako dowódcę wojskowego obdarzonego zaufaniem swoich podkomendnych, który porwał ich do walki o niepodległość, męża stanu, wśród ówczesnych i potomnych, jego życie prywatne czy w końcu relacje z ceremonii pogrzebowych, które się odbyły w Warszawie, Krakowie i Wilnie. W gablotach zostały zaprezentowane także oryginalne wydawnictwa z lat 20. i 30. XX wieku autorstwa Piłsudskiego bądź traktujące o nim, a pochodzące ze zbiorów Kaspra Świerzowskiego oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania tej oryginalnej kroniki życia Marszałka.

1.      Afisz wystawy 2.      Dyrektor MBP w Gorlicach i Kasper Świerzowski 3.      Kasper Świerzowski przemawia  4.      Publiczność ogląda wystawę 5.      Jeden z gości przechadza się po ekspozycji 6.      Dyrektor MBP Gorlicach i Kasper Świerzowski otwierają wystawę 9.      Wicestarosta gorlicki i Andrzej Ćmiech 10.   Dyrektor MBP w Gorlicach i Kasper Świerzowski 11.   Kasper Świerzowski przemawia 13.   Goście rozmawiają w holu biblioteki 14.   Okładka książki „Piłsudski” 15.   Kasper Świerzowski rozmawia z jednym z gości 16.   Młody widz ogląda wystawę 17.   Exlibris zbiorów legionowych Kaspra Świerzowskiego 18.   Karta tytułowa książki „Od Pułaskiego do Piłsudskiego” 19.   Książka „W 15-lecie niepodległości” ze zdjęciem Marszałka 20.   Kasper Świerzowski rozmawia z jednym z gości 21.   Młodzież ogląda eskpozycję 22.   Fragment wystawy w jednej z antyram 23.   Widok na publiczność 24.   Fragment wystawy 25.   Fragment wystawy, na pierwszym planie jeden z gości 26.   Goście na tle gablot 27.   Jedna z okładek eksponowanych książek 28.   Fragment wystawy gazet przedwojennych