„Szkicownik Stanisława Wyspiańskiego…” — spotkanie autorskie z Piotrem i Tadeuszem Łopatkiewiczami

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
26 kwietnia 2018

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Piotrem i Tadeuszem Łopatkiewiczami, które odbędzie się 26 kwietnia 2018 r. o godz. 18.00 w sali Pod Sową MBP w Gorlicach.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach zaprasza w ramach XVII Małopolskich Dni Książki Książka i Róża na spotkanie z Piotrem i Tadeuszem Łopatkiewiczami, autorami Szkicownika Stanisława Wyspiańskiego z naukowo-artystycznej wycieczki w Sądeckie, Gorlickie i Grybowskie z roku 1889. Spotkanie odbędzie się w sali Pod Sową 26 kwietnia 2018 r. (czwartek) o godz. 18.00.

W latach 1888–1893 profesor krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych  Władysław Łuszczkiewicz przeprowadził z uczniami–rysownikami osiem naukowo-artystycznych wycieczek, w których wzięło udział co najmniej dwudziestu jeden uczniów wspomnianej szkoły, a wśród nich Stanisław Wyspiański. Zachowane do dzisiaj jedenaście szkicowników terenowych zawiera około dwóch tysięcy rysunków autorskich. Większość z nich to przykłady najwcześniejszej ikonografii wartościowych zabytków południowo-wschodniej Polski, wiele dokumentuje dzieła dziś już zaginione lub utracone. Akcent ziemi gorlickiej jest w tej publikacji bardzo mocny — znajdziemy bowiem szkice zabytków z Biecza, Libuszy, Bobowej, Ropy, Binarowej, Sękowej czy Szymbarku.

Podczas wydarzenia będzie można nabyć książki naszych gości opatrzone autorską dedykacją.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Plakat

    Plakat