Bibliotekarze polecają książki na wakacje

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 czerwca 2023

 

 

czerwiec

LIPIEC I SIERPIEŃ

Joanna Kalisz-Dziki zachęca do lektury Polskiego zielnika kulinarnego, autorstwa — Barbary i Adama Podgórskich. Dzielą się oni z czytelnikiem przepisami kulinarnymi, bazującymi na otaczających nas roślinach i ziołach, których walorów odżywczych na co dzień sobie nie uświadamiamy.

Z kolei na leniwe, wakacyjne popołudnia poleca książkę Herbata: 100 przepisów, która jest niezastąpionym źródłem zarówno tradycyjnych, klasycznych, jak i nowych, oryginalnych przepisów na herbatę — nie tylko tę gorącą.

Beata Mituś rekomenduje książkę pt. Pas startowy, autorstwa Katarzyny Ryrych. Jest to publikacja, która zaciekawi nie tylko nastoletnich Czytelników ale również ich rodziców.

Anna Nigborowicz poleca młodszym Czytelnikom książkę pt. Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce, autorstwa Łucji Malec-Kornajew. Jest to niezwykła publikacja, której główną bohaterką jest Fishka — najsłynniejsza detektywka tajemnic sztuki w Polsce.

Marta Karp poleca powieść pt. Pokrewne dusze, autorstwa Lesley Lokko. Jest to historia poruszająca niezwykle trudne tematy, jednocześnie opowiada o niezwykłej przyjaźni.

Jolanta Stawiarska poleca publikację pt. Koneserzy kolejnego dnia. Książka jest zapisem rozmowy Artura Andrusa z Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem.

Gabriela Walus poleca książkę Czarna torebka, autorstwa Agaty Tuszyńskiej. Jest to osobista opowieść o odkrywaniu żydowskiej babki Deli, swojej tożsamości i poznawaniu jej wojennych losów.

W czasie wakacji zachęca również do odkrywania Rumunii z reportażem pt. Rumunia: albastru, ciorba i wino, w którym autorka Agnieszka Krawczyk snuje opowieści o rumuńskich tradycjach i współczesności, mierzy się ze stereotypami i zabawia anegdotą.

Agnieszka Labut-Biel poleca reportaż pt. Nie jestem twoim Polakiem: reportaż z Norwegii, autorstwa Ewy Sapieżyńskiej. Jest to opowieść o Polakach, największej mniejszości narodowej w Norwegii, która rzadko jednak dochodzi do słowa w debacie publicznej w tym kraju.

Tomasz Hryc poleca książkę pt. Słuchaj!: sztuka skutecznej komunikacji, autorstwa Dale'a Carnegiego. Jest to niezwykły poradnik, który ułatwia stawanie się coraz lepszym słuchaczem i pokazuje jak tworzyć skuteczniejszą komunikację.

Agnieszka Hebda rekomenduje książkę pt. Dwory Małopolski w fotografii archiwalnej, autorstwa Marzanny Raińskiej. Są to dzieje ponad 180 dworów, opowiedziane nie tylko słowami i wspomnieniami ich niegdysiejszych mieszkańców, lecz głównie starymi fotografiami, zachowanymi w rodzinnych albumach, w muzealnych archiwach, a także przedwojennych wydawnictwach i czasopismach.

Grażyna Zastępa poleca reportaż pt. Na oczach wszystkich: historia przypadku polskiego Fritzla, autorstwa Katarzyny Włodkowskiej.

Na ciepłe, letnie wieczory poleca poruszającą powieść o zbrodni i pragnieniu wolności pt. Oliva Denaro, autorstwa Violi Ardone.

Natalia Karasińska poleca książkę pt. Biblia motocyklisty. Publikacja zawiera cały Nowy Testament, a także niesamowite historie z życia motocyklistów, którzy osobiście przekonali się, że Bóg jest tak samo realny jak paliwo i motocykle.

W wakacje zachęca także do pasjonującej i sentymentalnej podróży w świat sztuki i polskiej historii z książką pt. Dziewczyna i uczony, autorstwa Gerdiena Verschoora.

Katarzyna Marchwica rekomenduje książkę pt. Sługa cesarstwa, autorstwa Adama Przechrzty. Jest to ostatnia część znakomitej i wciągającej trylogii Materia Secunda.

Beata Sajdera poleca książkę pt. Szczeniak: jak labrador ocalił chłopca z ADHD, której autorem jest Liam Creed. Jest to niezwykła niezwykłej przyjaźni i przeobraził życie nastolatka, u którego zdiagnozowano ADHD.

Barbara Szczepanik poleca reportaż pt. Łowcy skór: tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu, autorstwa Tomasza Patory. Młodszym Czytelnikom poleca zaś książkę pt. Geniusz, autorstwa Andrzeja Maleszki.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Baner

    Baner