Beskidzkie opowieści — spotkanie z Andrzejem Piecuchem
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach zaprasza na spotkanie tematyczne z Andrzejem Piecuchem w ramach cyklu „Beskidzkie opowieści”.
Wydarzenie odbędzie się 19 października (czwartek) o godz. 18.00 w sali Pod Sową MBP w Gorlicach. Tematami spotkania będą:
- architektura i tajemnice wyposażenia dawnej drewnianej cerkwi pw. św. Łukasza Ewangelisty w Izbach;
- osobliwości geologiczne i przyrodnicze Białej Skały;
- cmentarz wojenny z II wojny światowej w Gliniku Mariampolskim (ul. Wincentego Pola).
Wydarzenie jest pierwszym z cyklu pn. „Beskidzkie opowieści”, poprzez który pragniemy przybliżać i promować walory krajoznawcze ziemi gorlickiej. W trakcie spotkania nasz gość opowie o miejscach-bohaterach artykułów, które opublikował na łamach „Magur” — rocznika krajoznawczego poświęconego Beskidowi Niskiemu i Pogórzom (R. 2021 i 2022) oraz „Kwartalnika Gorlickiego” (Nr 104 i 105).
Andrzej Piecuch
Mieszka w Gorlicach. Regionalista, przewodnik beskidzki, górski i terenowy, pilot wycieczek, honorowy przodownik turystyki górskiej. Od lat zajmuje się inwentaryzacją zabytków powiatu gorlickiego. Pasjonuje się pieszą turystyką górską, historią regionu, ludowym rzemiosłem i fotografią.
Autor licznych publikacji o regionie m.in. Nad Sękówką (1998), Szlakiem małej i dużej architektury sakralnej Gminy Uście Gorlickie (cztery części), Gorlicka ósemka, Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim. Autor tekstów w roczniku „Magury” i „Kwartalniku Gorlickim”. Współautor albumów Łemkowskie cerkwie i Opuszczone wsie ziemi gorlickiej.
Autor projektów pieszych i rowerowych szlaków turystycznych. Konsultant map turystycznych Beskidu Niskiego. Wieloletni działacz PTTK m.in. wiceprezes Zarządu Oddziału PTTK w Gorlicach oraz przez kilka lat przewodniczący Komisji Turystyki Górskiej przy Oddziale PTTK w Gorlicach. Organizator i współorganizator pieszych rajdów i złazów turystycznych.