„Literacko-naukowe interpretacje Františka Veselého” — otwarcie wystawy — relacja
Zimowy, piątkowy wieczór, 8 grudnia upłynął w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach w atmosferze nostalgii i rozmyślań nad problemami współczesnego świata.
Punktem wyjścia do rozważań była problematyka, jaką w swych dziełach podejmował wybitny, słowacki artysta — František Veselý (1938-2001). Wernisaż jego prac pn. „Literacko-naukowe interpretacje Františka Veselého” rozpoczął się o godz. 17.00 w galerii Na Piętrach MBP w Gorlicach. Pomysłodawcą i kuratorem wystawy jest profesor uniwersytecki Jaroslav Vencálek. Wystawa w Gorlicach to „okrągłe”, dwudzieste miejsce na mapie tej transgranicznej objazdowej ekspozycji. Złożyło się na nią dwadzieścia jeden prac — reprodukcji dzieł Františka Veselého, uzupełnionych interpretacjami obrazów, których autorem jest prof. Jaroslav Vencálek. Panoptikum jest efektem wieloletnich wysiłków Profesora na niwie obrazowania i uświadamiania przemian środowiskowych, a nade wszystko na rzecz ukazywania walorów naszego obszaru transgranicznego w perspektywie paneuropejskiej.
Prace Františka Veselého są zaliczane do abstrakcyjnego i symbolicznego malarstwa pejzażowego. Ten urodzony u schyłku lat 30-tych ubiegłego wieku słowacki artysta niewątpliwie był wizjonerem. Tworząc w czasach socjalizmu, wskazywał na negatywne skutki przekształcania krajobrazu i industrializacji. W swojej twórczości poruszał ważne i niepopularne tematy niszczycielskiego wpływu człowieka na środowisko naturalne, niejako przewidując negatywne skutki przemian industrialnych i społecznych, których współcześnie jesteśmy świadkami. Niezwykła wystawa, a także związana z nią pozycja wydawnicza zatytułowana Społeczno-ekologiczne wyzwania działalności artystycznej Františka Veselého, której autorem jest prof. Jaroslav Vencálek są oddaniem hołdu temu niezwykłemu artyście. Wydana w 2020 roku publikacja, jak zaznaczył jej autor, „jest połączeniem nauki i sztuki”. Interpretuje w niej szeroko pojętą twórczość Veselého w dziedzinie przemian środowiskowych, urbanizacji, globalizacji, czy eksploatacji. W czasie wernisażu prof. Jaroslav Vencálek przybliżył postać tego znakomitego artysty i scharakteryzował zależności między obrazami i współczesnymi zjawiskami społecznymi. Te rozważania, stały się punktem wyjścia do rozmów i pytań, jakie zgromadzeni goście expressis verbis zadawali profesorowi podczas poczęstunku.
Stałą ekspozycję obrazów Františka Veselého można oglądać w Muzeum w Stropkowie.
Wystawę pn. „Literacko-naukowe interpretacje Františka Veselého” można oglądać w galerii Na Piętrach MBP w Gorlicach do 5 stycznia 2024 roku, w godzinach pracy biblioteki. Serdecznie zapraszamy!