„Literacko-naukowe interpretacje Františka Veselého” — otwarcie wystawy — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
8 grudnia 2023

Zimowy, piątkowy wieczór, 8 grudnia upłynął w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach w atmosferze nostalgii i rozmyślań nad problemami współczesnego świata.

Punktem wyjścia do rozważań była problematyka, jaką w swych dziełach podejmował wybitny, słowacki artysta — František Veselý (1938-2001). Wernisaż jego prac pn. „Literacko-naukowe interpretacje Františka Veselého” rozpoczął się o godz. 17.00 w galerii Na Piętrach MBP w Gorlicach. Pomysłodawcą i kuratorem wystawy jest profesor uniwersytecki Jaroslav Vencálek. Wystawa w Gorlicach to „okrągłe”, dwudzieste miejsce na mapie tej transgranicznej objazdowej ekspozycji. Złożyło się na nią dwadzieścia jeden prac — reprodukcji dzieł Františka Veselého, uzupełnionych interpretacjami obrazów, których autorem jest prof. Jaroslav Vencálek. Panoptikum jest efektem wieloletnich wysiłków Profesora na niwie obrazowania i uświadamiania przemian środowiskowych, a nade wszystko na rzecz ukazywania walorów naszego obszaru transgranicznego w perspektywie paneuropejskiej.

Prace Františka Veselého są zaliczane do abstrakcyjnego i symbolicznego malarstwa pejzażowego. Ten urodzony u schyłku lat 30-tych ubiegłego wieku słowacki artysta niewątpliwie był wizjonerem. Tworząc w czasach socjalizmu, wskazywał na negatywne skutki przekształcania krajobrazu i industrializacji. W swojej twórczości poruszał ważne i niepopularne tematy niszczycielskiego wpływu człowieka na środowisko naturalne, niejako przewidując negatywne skutki przemian industrialnych i społecznych, których współcześnie jesteśmy świadkami. Niezwykła wystawa, a także związana z nią pozycja wydawnicza zatytułowana Społeczno-ekologiczne wyzwania działalności artystycznej Františka Veselého, której autorem jest prof. Jaroslav Vencálek są oddaniem hołdu temu niezwykłemu artyście. Wydana w 2020 roku publikacja, jak zaznaczył jej autor, „jest połączeniem nauki i sztuki”. Interpretuje w niej szeroko pojętą twórczość Veselého w dziedzinie przemian środowiskowych, urbanizacji, globalizacji, czy eksploatacji. W czasie wernisażu prof. Jaroslav Vencálek przybliżył postać tego znakomitego artysty i scharakteryzował zależności między obrazami i współczesnymi zjawiskami społecznymi. Te rozważania, stały się punktem wyjścia do rozmów i pytań, jakie zgromadzeni goście expressis verbis zadawali profesorowi podczas poczęstunku.

Stałą ekspozycję obrazów Františka Veselého można oglądać w Muzeum w Stropkowie.
Wystawę pn. „Literacko-naukowe interpretacje Františka Veselého” można oglądać w galerii Na Piętrach MBP w Gorlicach do 5 stycznia 2024 roku, w godzinach pracy biblioteki. Serdecznie zapraszamy!

01 dyrektor MBP w Gorlicach Joanna Kalisz-Dziki wita prof. Jaroslava Vencáleka 02 Prof. Jaroslav Vencálek mówi o wystawie 03 dyrektor MBP w Gorlicach Joanna Kalisz-Dziki wita prof. Jaroslava Vencáleka 04 Prof. Jaroslav Vencálek oprowadza gości po wystawie 05 Prof. Jaroslav Vencálek oprowadza gości po wystawie 06 Prof. Jaroslav Vencálek oprowadza gości po wystawie 07 Prof. Jaroslav Vencálek oprowadza gości po wystawie 08 rozmowy kuluarowe gości wernisażu 09 zwiedzanie wystawy 10 rozmowy kuluarowe gości wernisażu 11 dyrektor MBP w Gorlicach Joanna Kalisz-Dziki rozmawia z prof. Jaroslavem Vencálekiem

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Wpis prof. Jaroslava Vencáleka do księgi gości

    Wpis prof. Jaroslava Vencáleka do księgi gości