Ferie w Bibliotece 2024 — Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
28 lutego 2024

 

Ferie dobiegły końca nie tylko w całej Polsce, ale również w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach. A co działo się w tym czasie w naszej Czytelni dla Dzieci i Młodzieży?

Pierwszy tydzień zajęć rozpoczęliśmy od zgłębienia tajników pracy detektywa. Dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego TDP w Gorlicach rozwiązywały zawikłane kryminalne zagadki o różnych stopniach trudności. Ponadto dowiedziały się, co to jest daktyloskopia. Pod lupą oglądały swoje odciski palców. Każdy uczestnik otrzymał imienną legitymację bibliotecznego detektywa.

Bohaterem drugiego spotkania był jeden z największych geniuszy w dziejach ludzkości —Leonardo da Vinci. Postać znana zapewne każdemu, określana mianem człowieka renesansu. Na kartach historii zapisał się jako wybitny malarz, lecz on sam postrzegał się jako wynalazca i inżynier. Był innowatorem, tworzył projekty wyprzedzające jego czasy i epokę. Uczestnicy poznali fascynujące oblicze da Vinciego jako wynalazcy. Podczas zajęć przedstawione zostały: prezentacja multimedialna oraz wirtualna wystawa, dzięki której (wykorzystując rozszerzoną rzeczywistość), uczestnicy mogli zobaczyć animowane projekty wynalazków tego renesansowego geniusza. Na dzieci czekało też arcytrudne zadanie — wybudowanie z patyczków samonośnego mostu Leonarda da Vinci.

W trzecim dniu ferii odwiedziła nas półkolonia z Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 w Gorlicach. Zajęcia miały na celu uświadomienie dzieciom jak ważne jest dbanie o własne zdrowie, dobieranie właściwych produktów spożywczych oraz częste uprawianie sportu. Podczas warsztatów przedstawione zostały: prezentacja multimedialna oraz liczne książki edukacyjne. Każdy uczestnik wykonał swój „zdrowy talerz” oraz otrzymał przepis na baton mocy.

Zajęcia o starożytnym Egipcie rozpoczęły drugi tydzień ferii. Wzięli w nich udział podopieczni Placówki Wsparcia Dziennego „Poza Horyzont” w Gorlicach. Dzieci dowiedziały się kto mógł być pochowany w słynnych egipskich piramidach, czym są sarkofagi, czy mumie naprawdę istniały, jak odczytywać pismo obrazkowe oraz dlaczego koty były święte. Uczestnicy poznali również styl demotyczny (staroegipskie pismo powstałe z uproszczonego pisma hieratycznego), dzięki któremu mogli zabawić się w starożytnego skrybę i napisać krótką notatkę. Na zakończenie zajęć wykonali imienne kartusze.

Zajęcia komiksowe rozpoczęliśmy od lektury książki pop-up Superbohaterzy są wśród nas, autorstwa Santi Beascoa. Niektórzy zwykli ludzie z naszego otoczenia, robią niezwykłe rzeczy. Jak to się dzieje? Czy lekarz, strażak i policjant mogą być superbohaterami? Druga część zajęć została poświęcona historii amerykańskiego i europejskiego komiksu. Dzieci przeglądały dostępne w naszej bibliotece najciekawsze i najpopularniejsze komiksowe serie. Sami też próbowali swoich sił w tworzeniu obrazkowych historii, wypełniając karty pracy.

Miłośnicy gier planszowych również nie mogli narzekać na nudę! Specjalnie dla nich, zorganizowaliśmy turniej planszówek „No to GRAmy”, w trakcie którego uczestnicy rywalizowali ze sobą grając w Faunę, Cortex, Pędzące żółwie i Uno. Pod koniec turnieju na każdego czekał drobny upominek.

Wszystkim uczestnikom akcji „Ferie w Bibliotece 2024” dziękujemy za udział. Pamiętajcie – czekamy na Was w bibliotecznym uniwersum, do którego warto często zaglądać, aby spędzać ciekawie i miło czas. To tutaj łatwo możecie pogłębiać wiedzę i sięgać po niezapomniane lektury. Już dziś zapraszamy na spotkania w ramach akcji „Wakacje w Bibliotece 2024”!

2597– Dzieci rozwiązują zagadkę 2612– Dzieci odbijają odciski palców 2620– Bibliotekarka zadaje pytania dzieciom 2628– Bibliotekarka przedstawia prezentację multimedialną 2650– Dzieci oglądają książki o ciele człowieka 2667– Dzieci wykonują talerze zdrowia 2669– Dzieci układają piramidę zdrowia Dzieci wykonują pracę plastyczną Książki o starożytnym Egipcie Dzieci wykonują pracę plastyczną 2724– Bibliotekarka pokazuje książkę 2730– Dziewczynka w masce superbohatera 2735– Dzieci oglądają komiksy 2737– Dzieci wykonują pracę plastyczną 2748– Dzieci grają w grę planszową 2758– Zabawa ruchowa 2769– Rozdanie upominków

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Zdjęcie grupowe

    Zdjęcie grupowe