Korona Gór Polski — spotkanie z Wiesławą Brudniak — relacja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
16 stycznia 2025

W styczniowy, czwartkowy wieczór w sali Pod Sową MBP w Gorlicach odbyło się niezwykłe spotkanie podróżnicze z Wiesławą Brudniak — siedmiokrotną zdobywczynią Korony Gór Polski.

Zimowa aura za oknem nie przeszkodziła licznie zgromadzonej publiczności wyruszyć wraz z prelegentką w wirtualną „wyprawę” na dwadzieścia osiem najwyższych szczytów polskich pasm górskich, tworzących Koronę Gór Polski. Widzowie poznawali kolejne etapy wędrówki, odkrywali tajemnice górskich szlaków, podziwiali atrakcje, wieże widokowe, odwiedzali osobliwe schroniska, by w rezultacie, niekiedy pośród chmur, ujrzeć górskie szczyty i wspaniałe widoki.

Nasza przewodniczka i zarazem ekspertka poznała te miejsca w najmniejszych szczegółach. Od ponad dwudziestu lat systematycznie przemierza szlaki turystyczne. Zna je na pamięć, od Bieszczadów po Sudety. Podzieliła się ze zgromadzonymi swoimi wspomnieniami i ważnymi wskazówkami jak przygotować się do wyprawy, czy też o czym należy pamiętać w czasie wędrówek. Uczestnicy z ciekawością „zwiedzali”, słuchali, zadawali — często szczegółowe — pytania. Wśród licznie zgromadzonej publiczności znaleźli się m.in.: Lucyna Koryga — Prezes Zarządu Oddziału PTTK w Gorlicach, Zdzisław Halibożek — Prezes Zarządu Koła Miejskiego Oddziału PTTK w Gorlicach, czy Roman Trojanowicz — Prezes Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej. Nie brakowało młodych adeptów górskich wędrówek, których Wiesława Brudniak szczególnie stara się inspirować swoją pasją. Dla dzieci opracowuje autorskie projekty o tematyce górskiej, które realizuje w ramach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Gorlicach. Organizuje dziecięce grupy turystyczne: „Górskie Tuptusie”, „Młodzi Turyści”, z którymi wędruje po szlakach Beskidu Niskiego oraz zdobywa koronne szczyty.

Każda wyprawa, także ta wirtualna, rządzi się własnymi prawami. Aby była wystarczająco satysfakcjonująca nie może zabraknąć... wątku historycznego. Prelegentka opowiedziała uczestnikom o początkach Korony Gór Polski. Inicjatywa powstała w 1997 roku, a jej pomysłodawcami byli: Marek Więckowski i Wojciech Lewandowski — pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego. Jej celem było zachęcenie do odkrywania mniej znanych regionów górskich przez turystów. W grudniu tego samego roku podjęto uchwałę o utworzeniu Klubu Zdobywców Korony Gór Polski oraz zaakceptowano wykaz szczytów do niej należących.

Na zakończenie „wyprawy” uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób można zostać członkiem wspomnianego klubu. Pani Wiesława wie to najlepiej, bowiem aktywnie działa w Klubie Zdobywców i Loży Zdobywców Korony Gór Polski. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć uzupełnioną stronę książeczki klubowicza wraz ze zdjęciem oraz pieczątką odbitą na szczycie. Zdobywca kompletu pieczątek i zdjęć, po pozytywnej weryfikacji na zjeździe Loży Zdobywców, otrzymuje odznakę Zdobywcy Korony Gór Polski. Jest ona wręczana podczas oficjalnej ceremonii.

Nasza wirtualna wędrówka dobiegła końca. Pytaniom i rozmowom w kuluarach nie było końca. Wyraźnie rozmarzeni i zachęceni do wypraw uczestnicy żywo dyskutowali i dopytywali prelegentkę o rozmaite szczegóły. „Górskie ścieżki to drogi wolności, które każdy może przemierzać” to maksyma idealnie korespondująca z ideą spotkania. Osiągnięcia Wiesławy Brudniak jako wielokrotnej zdobywczyni Korony Gór Polski, są znakomitym przykładem i inspiracją nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych adeptów poznawania i odkrywania piękna, górskich pasm naszego kraju.

widok na sceną zaaranżowna pod prezentacje Dyrektorka MBP wita Wiesławę Brudniak Dyrektorka MBP  opowiada o Wiesławie Brudniak Wiesława Brudniak opowiada o Koronie Gór Polski Wiesława Brudniak opowiada o weryfikacji przy zdobyciu odznaki Joanna Kalisz-Dziki dziękuję za spotkanie Joanna Kalisz-Dziki dziękuję za spotkanie goście wpisują się do ksiegi pamiątkowej goście wpisują się do ksiegi pamiątkowej goście wpisują się do ksiegi pamiątkowej rozmowy z goścmi na temat osiągnięć Pani Wiesławy i pieszych wycieczek wpisy z gratulacjami do ksiegi goście pozują do zdjęcia przy ksiedze pamiatkowej Pan Tadeusz Wszołek wpisuje się do księgi Wiesława Brudniak podpisuje plakat z wydarzenia Wiesława Brudniak wpisuje się do ksiegi pamiątkowej

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Wiesława Brudniak w Sali Pod Sową pośród zgromadzonych gości

    Wiesława Brudniak w Sali Pod Sową pośród zgromadzonych gości